Moč in zaščita za vsakodnevne duhovne boje (1. del)

V pismu apostola Pavla Efežanom najdemo zanimivo "vojaško besedilo", ki govori o duhovnih bojih, proti komu jih bijemo, kje naj zajemamo moč in o bojni opremi, ki nam jo Bog nudi. Na nas pa je, da bojno opremo poznamo, po njej sežemo in si jo nadenemo.

Aleš Čerin
Nadangel Mihael (Jošt Snoj)

V pismu apostola Pavla Efežanom najdemo zanimivo “vojaško besedilo”, ki govori o duhovnih bojih, proti komu jih bijemo, kje naj zajemamo moč in o bojni opremi, ki nam jo Bog nudi. Na nas pa je, da bojno opremo poznamo, po njej sežemo in si jo nadenemo.

Sicer pa zajemajte moč v Gospodu in sili njegove moči. Nadenite si celotno Božjo bojno opremo, da se boste mogli upirati hudičevim zvijačam. Kajti naš boj se ne bije proti krvi in mesu, ampak proti vladarstvom, proti oblastem, proti svetovnim gospodovalcem te mračnosti, proti zlohotnim duhovnim silam v nebeških področjih. Zato sezite po vsej Božji bojni opremi, tako da se boste mogli ob hudem dnevu upreti, vse premagati in obstati. Stojte torej prepasani okoli ledij z resnico, oblečeni v oklep pravičnosti in z nogami, obutimi v pripravljenost za oznanjevanje evangelija miru. Predvsem pa vzemite ščit vere; z njim boste mogli pogasiti vse ognjene puščice hudega. Vzemite tudi čelado odrešenja in meč Duha, kar je Božja beseda. Ob vsaki priložnosti molíte v Duhu z vsakršnimi molitvami in prošnjami. V ta namen bedite z vso vztrajnostjo in molíte za vse svete. Molíte tudi zame, da mi bo dan govor, ko bom odpiral usta, tako da bom neustrašeno oznanil skrivnost evangelija, za katerega opravljam poslanstvo v verigah, in govoril o njem s srčnostjo, kakor je moja dolžnost. (Ef 6,10-20)

Najprej navodilo kje zajemati moč, potem svarilo o resnosti duhovnega boja

Odlomek se začne z navodilom apostola Pavla, naj zajemamo moč v Gospodu in sili Njegove moči in naj ne črpamo moči le iz samega sebe, kot nam pogosto govori naša kultura. Situacija v družbi je resna, vedno je bila, a danes še bolj, ker smo kot družba zavrgli Boga. Ostali smo brez Božje bojne opreme.

Pavel govori o bojni opremi, ki nam jo Bog daje, da bi vzdržali preizkušnje skušnjav in se uprli napadom zla. To ni le simbolični opis, temveč resnična oprema, ki ščiti naše srce, misli in duha ter nam daje moč, da ostajamo trdni v veri tudi v težkih trenutkih, ki jih v teh časih ni malo. In naš sovražnik ni le človek – iz krvi in mesa, pač pa zlohotne duhovne sile v nebeških področjih – hudič1 po domače (Ef 6,12).

Dani Siter: “Ne bojujemo se torej proti človeku (meso in kri), gre za duhovni boj. Torej ne moremo delovati “z ognjem in mečem”, niti ne z lastnimi močmi ali z lastno modrostjo, pač pa z Božjim Duhom (To je Gospodova beseda Zerubabélu: ›Ne s silo in ne z močjo, temveč z mojim duhom,‹ govori Gospod nad vojskami. (Zah 4,6), kar pomeni, da moramo biti z Bogom (Svetim Duhom) “domači”, moramo vedeti, kdo Bog je, kaj lahko od Njega pričakujemo.”

Vsi deli bojne opreme pripadajo Bogu in prihajajo od Njega – vse to so Božji darovi namenjeni ljudem za obrambo. Spoznajmo torej, kako nas lahko posamezni kosi te opreme varujejo in vodijo v vsakodnevnih duhovnih bojih.

Na nas pa je, da se zavedamo resnosti duhovnega boja, da Božjo opremo poznamo, po njej sežemo in si jo aktivno nadenemo, da jo – tudi pomembno – potem nosimo. Je torej na razpolago, a za njeno delovanje se zahteva našo odločitev in naša dejanja.

Najboljše opremljen vojak

Pavel pravzaprav opiše opremo najbolje opremljenega vojaka tistega časa – rimskega vojaka. Ljudje so ga poznali, so si znali predstavljati njegovo opremo in so zato tudi lažje razumeli koncept Božje bojne opreme.

Vsi deli Božje bojne opreme razen meča Duha (Ef 6,17), so obrambne narave. Vsi so namenjeni temu, da nam pomagajo pri upiranju hudičevim zvijačam (prim. Ef 6,11).

Prav meč Duha, ki je Božja beseda je zelo pomemben v duhovnem boju – tudi Jezus ga je uporabljal. Moramo ga poznati, ga znati “vihteti” na duhovnem bojnem polju, kjer se vsak trenutek nahajamo – skratka, vsakodnevno brati Božjo besedo, premišljevati o njej, jo udejanjati in vedeli bomo kaj Bog zares pravi in kakšna je naša identiteta.

Pas resnice: Temelj za življenje v resnici

Pas rimskega vojaka v Pavlovih časih ni bil preprost usnjen trak, kot ga nosimo danes, da nam hlače ne padejo dol. Bil je debel, težak usnjeno-kovinski trak. S sprednjega dela je visel zaščitni del (za zaščito spolnih organov). Na njem je vojak nosil meč in drugo orožje. Na pas resnice je torej pritrjen meč Duha, ki je Božja beseda, povezuje torej resnico in Božjo besedo (prim. Jn 17,17).

Pas resnice je ključni del Božje bojne opreme, ki nas varuje v boju proti hudičevim lažem in prevaram. Brez poznavanja resnice smo ranljivi v smislu, da nas razburka vsak veter človeške zvijačnosti in pretkanosti, v blodnem zavajanju (prim. Ef 4,14). Jezus je pot, resnica in življenje (Jn 14,6) in samo po njem lahko pridemo do Boga. Zato je resnica v življenju kristjana izredno pomembna.

V praksi: Vsak dan si vzemimo nekaj časa, da v molitvi prosimo Boga, naj nam pokaže resnico o nas samih, o naših dejanjih in naših mislih. Na ta način čistimo svoje srce in misli, saj dovolimo Svetemu Duhu, da odstrani vse, kar ne izhaja iz Božje resnice. V vsakdanjih pogovorih se tudi trudimo govoriti resnico v ljubezni (Ef 4,15), kar ustvarja pristne odnose in gradi zaupanje.

Oklep pravičnosti: Zaščita srca pred grehom in zlom

Pravičnost je naša zaščita pred grehom in zlom, saj pomeni življenje v skladu z Božjo voljo in prizadevanje za čistost srca.

Da si lahko nadenemo oklep pravičnosti, moramo imeti najprej trdno nameščen pas resnice – priznati, da brez Njega ne moremo storiti ničesar (Jn 15,5). Nadenemo si ga tako, da pred vsem drugim iščemo Boga in njegovo pravičnost (prim. Mt 6,33), da smo navdušeni nad Njegovimi zapovedmi (prim. Ps 37,4) in da si želimo, da bi Njegove misli in Njegove poti postale tudi naše poti (prim. Iz 55,8).

Ko nam Bog razkrije področje, ki ga je treba spremeniti, ga ubogamo in mu dovolimo, da deluje v nas. A na točki, ko Bogu rečemo “ne”, odpremo majhno razpoko v oklepu, skozi katero lahko priletijo hudičeve puščice hudega (prim. Ef 6,16).

Ko nosimo oklep pravičnosti, začnemo razvijati čistost srca, ki se kaže v dejanjih in počasi naše življenje postaja bolj skladno s Kristusovo podobo (Rim 8,29), postajajo naše odločitve pravičnejše (=bolj podobne Božjim) in te odločitve nas varujejo pred hudičevimi skušnjavami in prevarami.

V praksi: Oklep pravičnosti nam pomaga reči »ne« skušnjavam, ki bi nas oddaljile od Boga. Vsak dan prosimo Svetega Duha, naj nam pomaga ohranjati čistost misli in srca, da bi živeli v Božji pravičnosti.


Foto: 1. Aleš Čerin (slika nadangela Mihaela, Jošt Snoj), 2. Canva

Članek je bil prvotno objavljen v Razmislekih Aleša Čerina, besedilo pa je bila v osnovi priprava na kateheze na Moških pohodih.

Moč in zaščita za vsakodnevne duhovne boje (2. del)

Božja bojna oprema je popolna zaščita, ki nam omogoča, da stojimo trdni v veri in vztrajamo v boju z duhovnimi sovražniki. Kaj je naša trdnost in gotovost v duhovnem boju?
Aleš Čerin

Koga naj poslušam, na koga naj se oziram?

Moja starša sta bila strašno mlada, ko sem se jima rodila. In rodila sem se zaljubljena v njiju. Spomnim se, kako je bila moja mami lepa, hkrati pa polna žalosti in bolečine. Čutila sem jo že mnogo prej, preden me je vzela v naročje, in iskala sem njeno bit, njene srčne okruške; ti so me mnogokrat porezali. A to me ni odvrnilo od upanja, hrepenenja in koprnenja po nežnosti …
Gostujoči avtor

“V meni je vulkan veselja in hvaležnosti po doživetem”

Ste že kdaj doživeli kaj tako lepega in veličastnega, da je v vašem srcu še dolgo hrumelo kot vulkan, ki se pripravlja na izbruh? ...
Dani Siter

3 komentarji

    • Amen = tako je; in Jesus name = v Jezusovem imenu pomeni, da prosimo v skladu z Jezusovo voljo in značajem, predvideva da to poznamo. Bravo! Blagoslova želim.

      Ste me prav spodbudila, da se “zapičim” v to in (morda) napišem članek na to temo. Hvala.

      Odgovori
  1. Naš nadangel Mihael, ki ga imamo sicer v kuhinji in se mu priporočamo v hudem, tudi na DiŽ-evi spletni strani. Hvala Dani za dobro usmeritev glede opisa opreme pred Moškim pohodom.

    Blagoslova vsem. In nadevajte si Božjo bojno opremo. Vsak dan.

    Odgovori

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.