Česa ne smemo pozabiti pred novim šolskim letom?

S pričetkom novega šolskega leta pride tudi stres, obveznosti in ... veselje. O tem, kako se družina pripravlja na šolo in na katero stvar ne sme pozabiti, in o tem, kakšne šole se veselita mama in oče.

Marjeta Bec

“Mami, kdaj pridejo paketi za šolo?” Ta stavek sem v zadnjih dveh tednih slišala vsak dan vsaj enkrat. Za otroke smo namreč naročili šolske potrebščine prek spleta. Vsak dan so čakali, kdaj bo pošta dostavila tri velike pakete. Ko smo na pošti izvedeli, da so paketi že prispeli, vendar jih še niso uspeli dostaviti, smo se kar sami odpravili ponje. Pričakovanje je bilo preveliko.

Ko se je bližal konec prejšnjega šolskega leta, smo ga vsi težko pričakovali. Otroci so se veselili brezskrbnih dni, midva z možem pa predvsem dni, ko naši popoldnevi ne bodo polni obveznosti in bo naša tabla v kuhinji, kamor si zapisujemo opravke, lahko malo počivala.

Počitnice se neizbežno iztekajo

Danes smo se lotili podpisovanja šolskih potrebščin, zavijanja zvezkov in knjig. Z zanimanjem sem opazovala otroke. Sina je zanimalo, ali je angleščina res obvezna, ker bi on veliko raje tisti dve uri na teden preživel na šolskem igrišču. Četrtošolka je skušala dvigniti torbo, polno zvezkov in knjig in se spraševala, kako bo to težo vsak dan nosila v šolo (to sem se spraševala tudi jaz in bila hkrati hvaležna, da smo leto prej kupili torbo na koleščkih, za katero sem v danem trenutku mislila, da je ne potrebuje in da gre zgolj za novo modno muho). Drugošolka je vztrajno pisala svoje ime in priimek na vse zvezke in knjige.

Pričakovanje začetka prinaša stres, usklajevanje pa tudi veselje

Začetek novega šolskega leta je eno najbolj stresnih obdobij za starše šolarjev. Potrebno je uskladiti šolske urnike z urniki verouka, glasbene šole, skavtov, športnih aktivnosti … Dnevi so spet polni obveznosti in usklajevanje družinske logistike postane druga služba večine staršev. A kljub temu se sama začetka šole potihem tudi veselim. Opažam, da so se otroci doma začeli že malo dolgočasiti. Prav tako z možem komaj čakava, da bova imela spet kakšen večer zase. Poleti nam zaradi daljših večerov kar ne uspe, da bi šli otroci spat ob primerni uri, kar pomeni, da nama od večera ne ostane kaj dosti. Pogrešava najin čas.

Novo šolsko leto v zakonskih skupinah

Novega šolskega leta pa ne začenjajo samo naši otroci, temveč ga začenjamo – vsako leto znova – tudi vsi pari, ki smo vključeni v zakonske skupine. Tudi mi smo na nek način v šoli – v šoli življenja. Imamo prave obveznosti (redni mesečni zmenki) in domače naloge. In v zakonskih skupinah smo zato, da bi v šoli življenja izdelali vsak letnik. Z medsebojno in z Božjo pomočjo.

Z Bogom začni vsako delo, da bo dober tek imelo

Tako pravi stari slovenski pregovor. Šolsko leto bo prineslo takšne in drugačne (pre)izkušnje. Uspehe in neuspehe. Veselja in stiske. Pomembne življenjske odločitve.

Zato ne pozabimo povabiti v novo šolsko leto Boga.

Če namreč Gospod ne zida hiše, se zaman trudijo z njo njeni graditelji (prim. Psalm 127, 1). Prosimo ga, naj nam pomaga, da bi talente, ki so nam bili dani, pomnožili in ne zakopali.

Veržej? Ne, hvala!

Kot aktivna DiŽ-evca se z največjim veseljem redno udeležujeva seminarjev in v tej družbi se vedno počutiva več kot odlično. Ampak Veržej … to pa nikakor in nikoli ni prišlo v poštev! Kaj je tam takšnega, da bi tvegal teden dopusta?
Mojca Koren Lapajne

Če Gospod ne zida hiše

... se zaman trudijo njeni zidarji! Salomonova pesem je najbrž nastala na osnovi njegovih lastnih izkušenj. Tudi naša družina zadnje pol leta izkuša omenjeni psalm na svoj način. Konkretno. Čeprav se zdi odločitev za gradnjo prizidka z rojstvom 6. otroka samoumevna, so naši »brlogi« lahko kaj hitro tudi preveliki ...
Anže Čelik

Septembrska hektika, preobremenjena mama in kaplje v času

Zadnje dni avgusta vsi starši vedo, kako zelo si učitelji zaslužijo svojo plačo. Ne spomnim se več, kje sem pobrala to »modrost«, sem se pa konec počitnic res pogosto spomnila nanjo. Pa ne toliko zaradi svojih otrok, ki so obdobje nujnega varstva in animacije že prerasli, ampak zaradi pogovorov s prijateljicami in znankami: "Komaj čakam, da se spet spravimo v tirnice, otroci so čisto razštelani ..."
Saška Ocvirk

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.