“Želela sem umreti, a sedaj sem hvaležna, da živim!”

Pa kaj to berem? O evtanaziji namreč. Kako bi jo upravičili ... Povedala vam bom svojo zgodbo, osebno izkušnjo. Zbolela sem pri starosti dobrih 20 let, za revmatoidnim artritisom. Zdravstveno stanje se mi je naglo slabšalo, učinkovitih zdravil ni bilo. Pri 32 letih starosti sem bila tako bolna, da si nisem želela ničesar drugega več kot samo umreti ...

Gostujoči avtor

Pa kaj to berem? O evtanaziji namreč. Kako bi jo upravičili … Vam povem svoje mnenje. Ne, povedala vam bom svojo zgodbo, osebno izkušnjo …

Mislite, da gre pri evtanaziji samo za starejše ljudi? Brala sem, da se imajo možnost tudi mladi, seveda bolni, odločiti za evtanazijo, kjer je ta uzakonjena.

Hudo sem zbolela

Zbolela sem pri starosti dobrih dvajset let za revmatoidnim artritisom. Zdravstveno stanje se mi je naglo slabšalo, učinkovitih zdravil ni bilo.  Pri 32 letih starosti sem bila tako bolna (vnetja, bolečine, otrdelost sklepov, nepokretnost …), da si nisem želela ničesar drugega več kot samo UMRETI! Pa ne v smislu, da bi storila samomor, ampak če bi mi to lepo zavili v celofan pod besedo EVTANAZIJA, bi jo takrat lahko celo sprejela. Kaj sprejela, izprosila, celo izsilila!

Žalostno dejstvo, da bi tako zapustila ljubljenega moža, dva osnovnošolska otroka, starše, vse bližnje … Trpljenje pa je bilo že neznosno. Ampak, povem vam, da upanje umira zadnje, pa čeprav ga ostane le še kanček, kajti pri Bogu je vse mogoče. Velika je moč molitve.

Od takrat pa do danes je minilo 20 let

20 let ŽIVLJENJA. V tem obdobju sem prejela novo biološko zdravilo (božično darilo), doživela na stotine malih čudežev in kar je najpomembneje, bila sem s svojo družino.

Še več: spremljala sem odraščanje otrok, gledala, kako sta si ustvarila družini, postala sem babica … In namesto, da bi mojima vnučkoma zdaj govorili, da ju babi objema iz nebes, jih lahko vse resnično objamem! In če bo Božja volja, bom objela še kakšnega vnučka. Ne nazadnje, neprecenljivo je tudi, da se z možem skupaj starava, za kar sva Bogu neizmerno hvaležna.

Seveda pa še včasih tudi trpim. Pravim, da imam doktorat iz trpljenja. 🙂 Vendar v zavedanju, da Nekdo bdi nad menoj, je vse lažje …

Kaj to pomeni?

Samo eno življenje imamo, da ga živimo in delamo dobro. Kaj bi bilo s človeštvom v prihodnje, če izključimo sočutje, ljubezen, skrb za bolnike?

Zdaj imamo priložnost, da dajemo zgled potomcem s tem, da skrbimo za ostarele in bolne, sicer lahko oni prej začnejo razmišljati o naši evtanaziji, kot bi si jo mi sami želeli.

Mimogrede, v hiši živimo štiri generacije. Lahko bi rekli, da skupaj skrbimo za ostarelo staro mamo, mojo mamo, ki se že nekoliko izgublja v času.

Težko, a lepo

ŽIVLJENJE. Čeprav je včasih težko, je predvsem lepo. Hvaležna sem za življenje in za svojo družino.

Sedaj razmišljam in pišem, saj imam čas. Okrevam namreč po operaciji in čakam, da bom med drugim spet lahko delala v našem vinogradu … Do takrat pa dopustim, da se drugi vadijo in krepijo v sočutju.

Nekdo je vprašal Boga: “Kje si? Kje je tvoja dobrota? Glej, tale je kruljav, invalid, oni je brez doma.” Bog pa odgovori: “Saj sem jima dal TEBE!”

Spoštujmo ŽIVLJENJE in po svojih močeh pomagajmo tudi svojcem težko obolelih.

Z ljubeznijo,

Magda Bogša


Foto: osebni arhiv

Matic Vidic: Moški, ki je moral pasti, da je lahko vstal

Matic Vidic je stalni diakon, logoterapevt in spremljevalec Romov, ki je v našem podkastu Odnosi so zakon odkrito spregovoril o svoji življenjski poti. Njegova zgodba je pretresljiva, a hkrati polna upanja. Preizkušnje, s katerimi se je soočal, so ga oblikovale v moža, očeta in Božjega služabnika. Danes pomaga mnogim, ki se znajdejo v stiski, in s svojim pričevanjem dokazuje, da je mogoče tudi iz najtemnejših trenutkov najti novo pot.
Uredništvo

Zadela me je kriza dveh tretjin

Ne veste, kaj je kriza dveh tretjin? To je nekaj takega, kot kriza srednjih let, le da se pojavi tam okoli šestdesetega leta. Naj pojasnim. Če pobožno upaš, da boš živel tja do devetdesetega leta, imaš torej pri šestdesetih za sabo že dve tretjini življenja. Kakor koli, človek ne ve ne ure, ne dneva, kdaj se bo srečal s svojim Stvarnikom. Upa, da bo živel dolgo, potem pa umre prej, kot je mislil. Življenje pa je vse tisto, kar se zgodi vmes.
Franci Šinkar

Verjamemo v dobre zakone in družine!

Res je. Tudi med nami so pari, ki jim ni uspelo. Pari, za katere se nam zdi, da nimajo dobrega zakona. Toda naš pogled je omejen. In vse prevečkrat ga usmerjamo tja, kjer gredo stvari narobe. Ne vidimo velike slike. Kakšna pa je velika slika?
Uredništvo

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.