Zaparkirani v jamranje?

Jamrati pomeni čepeti v coni udobja. Če se pritožujem, mi ni treba prevzeti nobene odgovornosti. Svojo krivdo valim na vse okrog sebe.

Marjeta Bec

Se vam je že kdaj zgodilo, da vam je kdo zaparkiral avto? V taki situaciji se navadno najprej razjezimo, počutimo se nemočne. Nato z rahlim upanjem naredimo en krog in dobro pogledamo, ali nas za brisalci morda čaka listek s telefonsko številko, ki naznanja, da lastnik drugega avta ni daleč in nas lahko pride “rešit”. Kako se razveselimo takega sporočila!

Jamranje obvladamo

Tudi v vsakdanjem življenju smo v marsičem zaparkirani. Zaparkirani pred TV, telefon; zaparkirani v slabe odnose, zaparkirani v egoizem. Ko zadnje čase poslušam ljudi okrog sebe, opažam tudi vsesplošno zaparkiranost v brezvoljnost ali po domače “jamranje”. Pritožujemo se nad svojim izgledom, odvečnimi kilogrami, neubogljivimi otroci, slabimi šefi, prenizko plačo, nesposobnimi politiki … Seznam je dolg. Od kod ta vsesplošna apatija? Zakaj se pritožujemo nad oblastniki, na volitve pa ne gremo? Ali res verjamemo, da se ne da ničesar spremeniti?

Čepeti v coni udobja

Postavila bom drzno trditev. Jamrati pomeni čepeti v coni udobja. Če se pritožujem, mi ni treba prevzeti nobene odgovornosti. Svojo krivdo valim na vse okrog sebe. In – kot bi rekel odhajajoči predsednik vlade – ne iščem rešitev. Najbolj ironično pri tem početju je dejstvo, da večina od nas globoko v sebi ve, kaj bi morali narediti, da bi se premaknili iz cone udobja. A da bi se dejansko premaknili, potrebujemo nekaj več.

“Ne jamram. Sem Jezusov učenec.”

Kako lahko kristjani z močjo vere premagujemo brezvoljnost? K temu nas na zelo jasen način vabi papež Frančišek: “Prosim vas, bodimo veseli kristjani, napnimo vse sile za to, da bi drugim pokazali, da verujemo, da smo odrešeni, da nam je Gospod vse odpustil; in če nam bo spodrsnilo, nam bo On prav tako odpustil, saj je Bog odpuščanja; Gospod je med nami in ne bo dopustil, da bi obupali.”

Pesimizem ni krščanski

Papež nam tudi zaupa, kje lahko kristjani najdemo svoj “listek s telefonsko številko” in katero “zdravilo” je potrebno vzeti, ko se želimo odparkirati: “Tovrstni življenjski pesimizem ni krščanski. Rodi se iz korenine, ki ne ve, da ji je bilo odpuščeno; rodi se iz korenine, ki nikoli ni čutila Božjega ljubkovanja. Lahko bi rekli, da nam evangelij pomaga videti to veselje: “Marija je vesela vstala in hitro odšla.” Veselje nam vedno pomaga iti v naglici, saj milost Svetega Duha ne pozna počasnosti. Sveti Duh gre vedno v naglici, nas vedno spodbuja: iti naprej, naprej, naprej kakor veter v jadrih …”

Usmerimo pogled v iskanje lepega

Imam predlog: kaj pa če bi se v teh poletnih počitnicah učili biti veseli kristjani? V času, ko se bo dnevni tempo družin s šolskimi otroki vsaj malo umiril, imamo krasno priložnost, da “našpičimo” svoja ušesa in usmerimo svoj pogled v iskanje lepega. Ko bomo zjutraj prebrali veselo novico (evangelij) in se naravnali na Boga, ga prosimo, naj nas napolni s pristnim veseljem, da bomo, kot pravi papež, hodili po svetu z odrešenim in ne pogrebnim izrazom na obrazu.

Foto: Unsplash

Verjamemo v dobre zakone in družine!

Res je. Tudi med nami so pari, ki jim ni uspelo. Pari, za katere se nam zdi, da nimajo dobrega zakona. Toda naš pogled je omejen. In vse prevečkrat ga usmerjamo tja, kjer gredo stvari narobe. Ne vidimo velike slike. Kakšna pa je velika slika?
Uredništvo

Skupaj na poti žalovanja

Mnogi mislijo, da žalujoči doživljajo največjo bolečino ob pogrebu, toda resnica je precej drugačna. V tem času so običajno ob njih mnogi ljudje. Potem je vedno manj obiskov in klicev. Na dan začenja prihajati ostrina praznine, ki pa pogosto pride bolj do izraza po prvih mesecih, včasih tudi po enem letu. Takrat se šele v vsej polnosti zavedo, da so izgubili del sebe in da tega ne bo mogel nihče in nič nadomestiti ...
p. Ivan Platovnjak

Najina različnost – temelj za spor ali dopolnjevanje?

Običajno so razlike med ljudmi temelj za prepir ali za zavidanje. Tako je v našem življenju. Tako je velikokrat v skupnosti Cerkve, v župnijah: eni poudarjajo samo molitev, drugi samo petje, tretji popravila in čiščenje cerkve, četrti verouk … Pri apostolih je bilo drugače. Prvaka apostolov sta se zelo dobro dopolnjevala z darovi, ki sta jih prejela. Peter je temelj edinosti, Pavel je največji oznanjevalec evangelija ...
Katarina in David Ipavec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.