Vsako poletje v cerkvi – preveč gole kože in premalo obleke

Zamerim očetom, ki svoje hčerke pošiljajo v cerkev v kratkih hlačkah, ki komajda pokrivajo njihova rodila. Vsaj dedci bi morali razumeti, kaj je dostojno v cerkvi! Vedno je čas, da se pred odhodom v cerkev pogledaš v ogledalo in presodiš, kako si oblečen.

Franci Šinkar

Neko poletje sva bila z ženo na dopustu nekje na slovenski obali, pa sva se odločila, da bi med tednom šla k sv. maši. Pred cerkvijo je bil stol, na stolu košara in v košari raznobarvne rute. Od daleč sem mislil, da nekaj prodajajo, ko pa sva prišla bliže, je bil na vratih napis: »Hiša molitve. Dobrodošli pri nas! Prosimo, upoštevajte naše navade! Hvala!«.

Drugače povedano, napisano je bilo, kakšna so primerna oblačila za vstop v cerkev, in to v več jezikih, za dodatno pomoč pa so bile še ilustracije. Ker sva bila oba primerno oblečena, sva vstopila.

Duhovniku sem skoraj zaploskal!

Minuto pred sveto mašo se je izpred oltarja sprehodil duhovnik v mašnem plašču, nas z nasmeškom pozdravljal levo in desno, odšel iz cerkve in se vrnil s tisto košaro z rutami. In se brez zadrege odločno ustavil pred vsako predstavnico ženskega spola, ki ni ustrezala zapovedim dostojnega oblačenja in ji ponudil ruto, naj si ogrne gola stegna ali ramena. Pri tem njena starost sploh ni bila pomembna!

Tako me je navdušil, da sem mu skoraj zaploskal! Nič ga ni zanimalo, ali si vernik, romar ali turist, v njegovi cerkvi boš dostojno oblečen! Še nekajkrat sva bila pri sv. maši v tisti cerkvi in vsakokrat je bil pred mašo isti »obred« – duhovnik je naredil »kontrolo« po cerkvi, neprimerno oblečene opremil z rutami, potem pa pristopil k oltarju in začel maševati.

Zdaj ste verjetno že ugotovili, kaj me vsako poletje moti v cerkvi – preveč gole kože in premalo obleke. Saj vem, da moramo biti v teh časih, ko se cerkve praznijo, veseli vsakega, ki še zaide vanjo …

Vendar pa obstajajo neka pravila oblačenja in obnašanja

Kot bančnik si ne morem privoščiti, da bi v pisarno prišel v kratkih hlačah in majici brez rokavov – kako bi reagirali sodelavci, šefi in stranke si lahko predstavljate. Določeno okolje samoumevno predvideva primerno oblačenje, pa naj je to banka ali pa cerkev. Spoštovanje ustreznega oblačenja pa je, vsaj v cerkvi, dandanes že druga stvar.

Včasih je obstajal izraz »ta k mašna obleka«, se pravi nedeljska, praznična obleka, s katero so ljudje izražali, da sta nedelja in obisk cerkve nekaj pomembnega, svečanega. Danes pa prekratke hlače in dekolteji prav nič ne prispevajo k svečanosti nedeljskega bogoslužja, kvečjemu izražajo nespoštovanje do prostora in obreda.

Saj vem, ženske se rade postavljajo s svojimi oblinami, rade so občudovane, rade vidijo, da jih moški opazimo … Zato je prav težko ostati zbran in poslušati berilo, če ga bere ženska, ki malo preveč poudarja svojo, sicer lepo, postavo. Dolga obleka, če je preklana do ledvic in dekolte do popka pač ne sodita v cerkev, kaj šele za ambon!

Vsaj očetje bi morali vedeti …

Moški smo narejeni tako, da gledamo. Ne občudujemo le duše, pameti, ampak pri ženskem spolu najprej opazimo zunanjo podobo. S filozofiranjem se ukvarjamo pozneje. Preprosto ne moremo drugače, kot da ženski svet opazujemo.

Zato toliko bolj zamerim očetom, ki svoje hčerke pošiljajo v cerkev v kratkih hlačkah, ki komajda pokrivajo njihova rodila, da o tem, kako so oblečene zgoraj, sploh ne govorim! Še posebno zdaj, ko je toliko govora o spolnih škandalih. Vsaj dedci bi morali razumeti, kaj je dostojno v cerkvi in kaj paše samo na plažo! Vedno je čas, da se pred odhodom v cerkev pogledaš v ogledalo in presodiš, kako si oblečen.

Za zaključek in spodbudo pa še napis, ki sem ga videl na neki cerkvi na Štajerskem. Takole piše:

»Cerkev je božja hiša, hiša božjih otrok. Preden vstopiš v cerkev, izključi mobilni telefon in odstrani žvečilni gumi. V cerkev vstopaj dostojno oblečen. V cerkvi se obnašaj spoštljivo in dostojno. Ob vstopu v cerkev je primerno, da se pokrižaš z blagoslovljeno vodo, saj te spominja na tvoj krst. V cerkvi pozdravi gostitelja Jezusa in nato tudi Marijo in svetnike. Pred tabernakljem, kjer se hrani Najsvetejše (označuje ga rdeča večna luč), poklekni, da počastiš Jezusa v podobi kruha med nami. V cerkev k božji službi prihajaj pravočasno in ne odhajaj pred zaključkom. Cerkev je kraj tišine in molitve, ne pa govorilnica.«

Iskanje zob in vtikanje uhana v nos med cerkvenimi klopmi?

Nekoč naju je z ženo pot vodila mimo enega od romarskih krajev pa sva zavila še v tamkajšnje svetišče. Bilo je zgodnje popoldne, ko ni bilo svetih maš in obredov. Skratka čas, ko si sam s svojim Bogom, ko lahko tiho moliš, brez besed izliješ svoje stiske in bolečine ter prisluhneš odgovorom. V cerkvi je bilo le nekaj redkih romarjev. Usedla sva se stran od drugih in tedaj sem jo opazil ...
Franci Šinkar

“Tega blagoslova ne bi videli, če bi upoštevali njeno željo po čimprejšnji smrti”

Globoko me prizadene dejstvo, da bomo na referendumu odločali o vrednoti življenja. Življenja, ki ga nismo sami načrtovali ali si ga podarili, pač pa nam je bilo podarjeno iz rok Gospodarja življenja z vsemi odtenki vred. Uporablja se jezik lažnivega sočutja, ki mu mnogi nasedejo, v številnih domovih naše dežele pa se pišejo zgodbe resničnega sočutja do bolnih, onemoglih in ostarelih, zgodbe hvaležnosti za življenje. Vas zanima del naše zgodbe?
Vilma Siter

“Želela sem umreti, a sedaj sem hvaležna, da živim!”

Pa kaj to berem? O evtanaziji namreč. Kako bi jo upravičili ... Povedala vam bom svojo zgodbo, osebno izkušnjo. Zbolela sem pri starosti dobrih 20 let, za revmatoidnim artritisom. Zdravstveno stanje se mi je naglo slabšalo, učinkovitih zdravil ni bilo. Pri 32 letih starosti sem bila tako bolna, da si nisem želela ničesar drugega več kot samo umreti ...
Gostujoči avtor

1 komentar

  1. Pozdravljeni, gospod in gospa
    Ponudba posojila med resnim posameznikom in Poštenim.
    Jaz sem posameznik, ki odobravam posojila v razponu od 5.000 EUR do 30.000.000 EUR vsem, ki lahko izpolnijo pogoje za obrestno mero 2%.
    E-pošta: marinarose.fr@gmail.com

    Odgovori

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.