Pol metra od smrti: minljivost, hvaležnost in pričakovanje

Potek letnih časov me že dolgo fascinira, vzbuja čudenje nad stvarstvom (in Stvarnikom), naravnimi zakonitostmi … Ob nastajanju ...

Tadej Vindiš

Potek letnih časov me že dolgo fascinira, vzbuja čudenje nad stvarstvom (in Stvarnikom), naravnimi zakonitostmi … Ob nastajanju jesenskih barv človek preprosto ne more ostati ravnodušen, slep. Kakšne lepote! Bogu hvala za vid (in tudi za druga čutila).

Jesenska Velika noč

Šele zadnja leta pa podobno lepoto jesenskega časa doživljam tudi v duhovnem smislu. Začne se s praznikom Življenja (!) oz. kot ga je lepo naslovil naš župnik »jesenska Velika noč«. Gre za praznik vseh svetih. Še do pred nekaj let sem praznika 1. in 2. novembra doživljal kot dneve otožnosti, turobnosti, neke žalosti (roko na srce, k temu je precej prispevalo tudi vreme oz. vsakoletno deževje pa tudi dejstvo, da sem bil v mladosti kot ministrant med temi prazniki več na pokopališču kot doma 😊).

O pravem pomenu teh praznikov sem pričel razmišljati šele ob otrocih – ti so namreč (vsaj na začetku) omenjali le »dan mrtvih«. To so pač prinesli iz šole … za kar pa sem jim sedaj hvaležen, saj so me (oz. naju z ženo) vzpodbudili h konkretnemu razmišljanju in ukrepanju. Zavedati sem se začel, da je to praznik vseh, ki so vstali in že zrejo v Božje obličje – torej so dosegli cilj, za katerega so se trudili tukaj na zemlji, v tem materialnem svetu. In kaj je to drugega, kot praznik veselja, hvaležnosti in upanja. Povsem tako kot (spomladanska) Velika noč.

Vsem vernim rajnim pa še ni dano živeti »iz obličja v obličje« (1 Korinčanom 13,12). Prav tem pa jim mi, tukaj živeči, lahko največ pomagamo z molitvijo, postom, pokoro … Ta praznik me opominja na mojo minljivost in hkrati tudi spodbuja, da se tudi sam pogledam v ogledalo Resnice: »Kje sem?« »Kam grem?« »Kaj me poganja?«

Dan hvaležnosti

Krajši in hladnejši dnevi že sami po sebi kličejo k postopnemu zmanjševanju tempa življenja (daljši večeri), k pregledu »bere« preteklega leta. Tisti, katerim je bilo čez leto dano prejemati sadove zemlje, pospravimo še zadnje pridelke. Resnično, teh je bilo letos zares v obilju!

Res smo Bogu hvaležni za mater naravo, ki nas preživlja in od katere smo odvisni (če se tega zavedamo ali ne). In ni naključje, da so naši predniki prav v to obdobje umestili zahvalno nedeljo.

In imam se za kaj zahvaliti! Poleg materialnih dobrin je tu predvsem hvaležnost za moje bližnje, za naše medsebojne odnose, za vero, za življenje … Ja, prav za slednjega smo letos še posebej hvaležni. Ponovno nam je bilo dano izkusiti čudež rojstva. Pred kratkim pa je bil najin četrti sin dobesedno le pol metra od smrti. Padajoči borovec ga je le za las zgrešil …

Kralj vsega stvarstva

Jesenski oz. novembrski dnevi se ne bi mogli končati lepše in bolj pomenljivo, kot prav s praznikom Kristusa Kralja vesoljstva. On je namreč začetek in konec (Razodetje 22,13), On spreminja čase in dobe (Daniel 2,21), On dviga duha, razsvetljuje oči, daje zdravje, življenje in blagoslov (Sirah 34,17), On namreč daje svojemu soncu, da vzhaja nad hudobnimi in dobrimi (Matej 5,45).

Naše verovanje v večno Življenje (in v njegov drugi prihod), ponižno priznavanje svoje minljivosti in grešnosti, hvaležnost za Očetovsko skrb (materialno in duhovno) … prav s tem Jezusu dajemo priznanje, da je on resnično naš Kralj. V to držo pa nas (lahko) vpeljejo prav novembrski prazniki!

In kaj sledi jesenskemu koncu? Nov začetek! Novo cerkveno leto začenjamo prav s pričakovanjem (prvega) prihoda našega Kralja, Odrešenika. Zopet bomo priča prazniku življenja (Božič), prazniku hvaležnosti (obisk modrih, Gospodovo darovanje).


Foto: arhiv družine Čelik

Kaj je najboljše pri DiŽ-u?

Na nedavnem praznovanju izjemnih 25 let delovanja Družine in Življenja smo imeli priložnost postaviti nekaj kratkih vprašanj udeležencem in jih povprašati, kaj jim pomeni DiŽ. Vzdušje na Brezjah je bilo prežeto z navdušenjem, hvaležnostjo in veseljem ob živi veri, živahni skupnosti ter medsebojni povezanosti. Prav to so izražali tudi odgovori zakoncev, družin in mladih animatorjev, ki so na različne načine del DiŽ-eve zgodbe. Kaj so povedali?
Uredništvo

Škof Maksimilijan ob 25-letnici DiŽ: “Sveti Duh vas bo učil vsega”

Ob srebrnem jubileju Družine in Življenja nas je s svojo prisotnostjo in globokimi mislimi počastil celjski škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž. Njegov obisk je bil za našo skupnost dragocena potrditev našega poslanstva s strani Cerkve in hkrati močna spodbuda, da še naprej zvesto hodimo po poti služenja zakoncem in družinam, zasidrani v Kristusu. Škofova pridiga je odmevala z jasnimi sporočili upanja, ljubezni in vloge Svetega Duha v našem vsakdanjem življenju.
Uredništvo

Ko ti rečejo, da si nesposoben: Kaj zdaj?

V petinsedemdeseti epizodi podkasta Odnosi so zakon je Benjamin Siter gostil Davida Sipoša, znanega slovenskega režiserja in lastnika produkcijske hiše Studio Sipoš. Pogovor je razkril ozadje Davidove poti, ki je morda še niste poznali. Prepletena je z odkrivanjem talenta, gradnjo odnosov in trdnim zaupanjem v Božjo previdnost. Je navdih za vse, ki iščejo svoje poslanstvo in želijo živeti polno življenje, prepleteno z vero in smislom.
Uredništvo

2 komentarja

  1. Hvala vam za tako globok in resničen opis jesenskega dogajanja, prepleten skozi dimenzije našega življenja. Res smo lahko hvaležni in imamo obilo razlogov, da smo lahko veseli dobesedno srečni Kristjani, da imamo našega Kralja vesoljstva. O da bi se tega res zavedali in vsakodnevno doživeto preživeli z njim. Hvala vam za bogato in ozaveščeno pričevanje.

    Odgovori
  2. Dragi Anže, najprej hvala za novega družinskega člana in Bogu hvala, da se je vse tako dobro končalo za sina. Tudi mi smo imeli nekaj takih “reči” v zadnjih nekaj letih. Tudi pri nas se je srečno končalo. Bog je velik in dela dobro. Tudi če ne vidimo tako na “prvo žogo”.

    Zadnjič sem hodil z Blegoša dol v Volčo, pa naprej na Srednje Brdo, kjer sem imel avto. Žal sem bil tako pozen, da nisem motil nedeljskega poznega večera. Se oglasim kdaj drugič.

    Hvala tudi za tako lep opis jesenskega dogajanja. Lep presek si naredil. Vidi se kako ozaveščeno živite kot družina.

    In hvala tudi za vse druge članke.

    Odgovori

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.