Na take vrste prošnjo nismo nikoli pripravljeni

V petek, 4. marca 2022, smo dobili klic naših dobrih prijateljev, če lahko pomagamo družini iz Ukrajine, ki je bila primorana zaradi vojne v Ukrajini zapustiti svoj dom, prijatelje, starše, vse svoje, ... Na take vrste prošnjo nismo nikoli pripravljeni, pa vendar nismo dolgo oklevali.

Tadej Vindiš

V petek, 4. marca 2022, smo dobili klic naših dobrih prijateljev, če lahko pomagamo družini iz Ukrajine, ki je bila primorana zaradi vojne v Ukrajini zapustiti svoj dom, prijatelje, starše, vse svoje, …

Na take vrste prošnjo nismo nikoli pripravljeni, pa vendar nismo dolgo oklevali. Ker živimo zelo povezano s starši, praktično na istem dvorišču imamo dve hiši, je hitro stekla akcija naprej. Sami poleg štirih otrok nimamo veliko prostora, zato sem kar hitro poklicala mamo, in očeta. Odgovor je sem dobila skoraj v isti minuti:

“Pomagajmo, zmogli bomo.”

Tako smo v soboto, 5. marca, sprejeli na naš dom družino. Mamo in dva otroka. Sina in hčerko, dva najstnika. Prestrašeni, a hkrati hvaležni od prvega dne, ko smo jim pokazali njihov novi dom, rekoč: “To je vaše, dokler boste rabili, dokler boste želeli.”

Prej strah, zdaj večje zaupanje

Naši otroci so jih takoj sprejeli za svoje, za naše nove prijatelje. Že prvi večer so igrali šah in naše šahovske olimpijade so skoraj vsakovečerna stalnica. Mi smo že po naravi bolj dinamična, na hipe malce hiperaktivna družina, in ko smo se začutili, smo šli v akcijo. Otroka, Dimo in Katja, sta se hotela čim prej nekje vključiti, biti v družbi … Ker živimo na vasi, kjer smo si vsi bolj domači, je bilo lažje, enostavno. Potreben je bil le klic v Ljutomersko Gimnazijo, kjer sta vključeni tudi naši dve najstarejši, in klic na OŠ Beltinci. V torek, 8. marca sta otroka naših novih prijateljev že bila vključena v šolo.

Ker se pri nas doma zelo trudimo držati načela “delaj dobro, ker dobro se z dobrim vrača”, smo tudi mi bili naenkrat deležni pomoči okolice:

Klicali so nas sosedje, prijatelji, organizirali smo se v službi in zadovoljstvo, da smo imeli pogum in vzeli pod našo streho nove prijatelje, je neizmerno. Prej je bil prisoten strah pred vojno v Ukrajini, zdaj smo naenkrat pomirjeni in zaupamo še bolj.

Še naš najmlajši Vid mi je nekega večera, ko sva se ‘cartala’ pred spanjem, dejal: “Mama, meni se to zdi tako dobro …”

Nismo naredili veliko …

… vendar smo naredili to, kar je v naši moči. Ker dobro se z dobrim vrača in zaupamo, da več, ko nas bo mislilo, delalo in molilo za dobro, prej bo zlo tega sveta premagano.

Družina Jerebic


Foto: Tamino Petelinšek


Poglejte tudi:

Sta pripravljena pomagati ukrajinski družini?

Na tej povezavi najdete tudi PRIJAVNICO, s katero zbiramo podatke, kdo bi lahko sprejel kakšno ukrajinsko družino.

Matic Vidic: Moški, ki je moral pasti, da je lahko vstal

Matic Vidic je stalni diakon, logoterapevt in spremljevalec Romov, ki je v našem podkastu Odnosi so zakon odkrito spregovoril o svoji življenjski poti. Njegova zgodba je pretresljiva, a hkrati polna upanja. Preizkušnje, s katerimi se je soočal, so ga oblikovale v moža, očeta in Božjega služabnika. Danes pomaga mnogim, ki se znajdejo v stiski, in s svojim pričevanjem dokazuje, da je mogoče tudi iz najtemnejših trenutkov najti novo pot.
Uredništvo

Zadela me je kriza dveh tretjin

Ne veste, kaj je kriza dveh tretjin? To je nekaj takega, kot kriza srednjih let, le da se pojavi tam okoli šestdesetega leta. Naj pojasnim. Če pobožno upaš, da boš živel tja do devetdesetega leta, imaš torej pri šestdesetih za sabo že dve tretjini življenja. Kakor koli, človek ne ve ne ure, ne dneva, kdaj se bo srečal s svojim Stvarnikom. Upa, da bo živel dolgo, potem pa umre prej, kot je mislil. Življenje pa je vse tisto, kar se zgodi vmes.
Franci Šinkar

Tisti poletni teden v Veržeju

Potem ko sva več let od daleč in nekoliko zadržano spremljala navdušene objave o DiŽ-evih tednih družin, je pozimi pred letom dni po nenadnem vzgibu dozorela misel, da se tudi mi prijavimo. Prvi večer po namestitvi in večerji začnemo s programom. Sprašujeva se: Je to res za naju, za nas?
Maja Bitenc

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.