Levinja ali… volova žena?

Vol in lev za šankom pijeta pivo, ko levu zazvoni telefon. Oglasi se, malo posluša, nato pa reče: »Da, draga, takoj pridem.« Nato izpije pivo in vstane, da bo šel domov. »Ti si pa res copata«, se mu posmehne vol.

Saša Štern

Vol in lev za šankom pijeta pivo, ko levu zazvoni telefon. Oglasi se, malo posluša, nato pa reče: »Da, draga, takoj pridem.« Nato izpije pivo in vstane, da bo šel domov. »Ti si pa res copata«, se mu posmehne vol. »Če bi mene klicala moja, bi jo nekam poslal in pil naprej!«

»Že, že,« mu odgovori lev. »Ampak veš, tvoja žena je krava, moja pa je levinja.«

Temu vicu sem se res nasmejala. A če dobro pomislim, se v njem skriva zrno modrosti.

Če želim biti žena, ki jo mož ceni in spoštuje, se moram obnašati zrelo in dostojanstveno (na primer kot levinja ? ) in ne kot nergava in zahtevna sitnica (na primer kot volova žena ? ).

Všeč mi je bil citat, ki sem ga nekoč nekje prebrala: »Če hočeš biti kraljica njegovega srca, potem se tudi ti do njega vedno obnašaj kot do kralja.«

V današnji družbi se je moderno posmehovati moškim, njihovi nerodnosti v vlogah, ki jim niso pisane na kožo. Prikazovati jih kot nesposobne gospodinjce, ki na koncu ponižno priznajo nekakšno večjo sposobnost žensk.

Če so bili v zgodovini moški pogosto oblastni tirani, se nam zdaj dogaja druga skrajnost: moški so ponižani v vlogo, ki je nekje med gospodinjsko pomočnico, domačim ljubljenčkom in bankomatom. Seveda jim ta vloga ni všeč, zato se umikajo v svet odsotnih moških. Pri tem pa največ izgubljamo prav ženske. Če se čisto iskreno vprašamo, kakšnega moža si želimo, sem prepričana, da to ni moški, ki bi ubogal vsako našo muhico in skočil na vsak migljaj.

Želimo si moža, ki mu lahko zaupamo, ki ve, kaj je prav in se je za to pripravljen truditi. Ki je pošten in se lahko nanj zanesemo. Ob katerem smo varne in cenjene. Takšnemu možu je lahko slediti. A tak ne nastane čez noč, včasih traja lahko tudi dolgo. Močno pa je odvisno tudi od tega, kakšno ženo ima ob sebi. Je levinja ali volova žena?

Skupaj na poti žalovanja

Mnogi mislijo, da žalujoči doživljajo največjo bolečino ob pogrebu, toda resnica je precej drugačna. V tem času so običajno ob njih mnogi ljudje. Potem je vedno manj obiskov in klicev. Na dan začenja prihajati ostrina praznine, ki pa pogosto pride bolj do izraza po prvih mesecih, včasih tudi po enem letu. Takrat se šele v vsej polnosti zavedo, da so izgubili del sebe in da tega ne bo mogel nihče in nič nadomestiti ...
p. Ivan Platovnjak

Najina različnost – temelj za spor ali dopolnjevanje?

Običajno so razlike med ljudmi temelj za prepir ali za zavidanje. Tako je v našem življenju. Tako je velikokrat v skupnosti Cerkve, v župnijah: eni poudarjajo samo molitev, drugi samo petje, tretji popravila in čiščenje cerkve, četrti verouk … Pri apostolih je bilo drugače. Prvaka apostolov sta se zelo dobro dopolnjevala z darovi, ki sta jih prejela. Peter je temelj edinosti, Pavel je največji oznanjevalec evangelija ...
Katarina in David Ipavec

Septembrska hektika, preobremenjena mama in kaplje v času

Zadnje dni avgusta vsi starši vedo, kako zelo si učitelji zaslužijo svojo plačo. Ne spomnim se več, kje sem pobrala to »modrost«, sem se pa konec počitnic res pogosto spomnila nanjo. Pa ne toliko zaradi svojih otrok, ki so obdobje nujnega varstva in animacije že prerasli, ampak zaradi pogovorov s prijateljicami in znankami: "Komaj čakam, da se spet spravimo v tirnice, otroci so čisto razštelani ..."
Saška Ocvirk

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.