Je res kvaliteten čas z otroki pomembnejši od kvantitete?

Ne vem, če ste že kdaj peljali avto na servis tako, da ste ga pustili mehaniku, vi pa ste kar na enkrat imeli uro in pol časa, ko ste čakali na vaše vozilo. No, to se je pravkar zgodilo meni. Sedaj sedim v lokalu ob cesti, nekje Bogu za hrbtom, z razgledom na industrijsko cono.

Meta Zajec Bevk

Ne vem, če ste že kdaj peljali avto na servis tako, da ste ga pustili mehaniku, vi pa ste kar naenkrat imeli uro in pol časa, ko ste čakali na vaše vozilo. No, to se je pravkar zgodilo meni. Sedaj sedim v lokalu ob cesti, nekje Bogu za hrbtom, z razgledom na industrijsko cono.

Smešno prijetno

In imam malo časa, ko mi ni treba odgovarjati na 5-letnikova vprašanja, na primer: »Mami, kako je bilo v starih časih?« Pomislim na Rimljane, ali on morda misli na dinozavre … In on: »No, saj veš, takrat, recimo, ko sta se vidva poročila.« To je bilo pred osmimi leti. Zgodovina.

In ni mi treba menjati polulanih “gatk” malčici, ki se trudi usvojiti umetnost kahlice. Lahko le sedim s svojimi mislimi. In to je v življenju mamice, ki je ves čas doma z otroki*, prav smešno prijetno.

Količina proti kakovosti

Razmišljam o stavku, ki ga tako pogosto zasledim med starši, da res ne preživijo veliko časa s svojimi otroki, a da tistega, ki ga, mora biti nadvse kvaliteten.

Bolj kot se poglabljam v to misel, bolj se mi zdi, da je to izgovor ali pa morda slabo opravičilo za odsotnost staršev.

Naj takoj pojasnim. Vem, da je potrebno za preživetje družine veliko časa nameniti delu, službene obveznosti so pač v tem sistemu neizogibne. In vem, da govorim iz svojega privilegiranega mehurčka. Vem, da ta pot ni za vsakega, ker imamo različne vrednote in prioritete.

Želim pa osvetliti en vidik, o katerem do sedaj nisem našla veliko izrečenega ali zapisanega. To je, da je količina časa, preživetega z otroki, velikokrat pomembnejša od kvalitete.

Nikakor ne pravim, da ne smete preživeti kakovostnega časa s svojimi mladički. Pravim, da se mi zdi prav in zdravo, da vas otroci vidijo tudi takrat, ko ste utrujeni, ali takrat, ko se vam pač ne ljubi že 37-ič prebrati iste zgodbice in v roke raje vzamete svojo knjigo. Ali ko kuhate kosilo. Ali na zelenjavnem vrtu plevete. Ali morda sestavljate omaro, ali dotakate tekočino za vetrobransko steklo v avto. Da vas vidijo v vsakdanjem življenju, pri delu ali pri počitku. Ali pri molitvi.

Otroci so kot male gobice, ki bodo vsrkale in nato posnemale vse, kar bodo videli pri starših.

Lahko imajo za »življenjski model« odsotnega starša, ki se otroku posveti le ob nedeljah, ker vse ostale dni pač dela in potem gre še na šport, ali morda preveč časa preživi pred ekrani …

Lahko pa imajo za »življenjski model« starša, ki je sicer zaposlen, a vedno najde čas, da odgovarja na zvedava otroška vprašanja, ali starša, ki leži na kavču in bere knjigo, a zraven z eno roko po hrbtu čohlja sinčka, ki prav tako bere svojo knjigo, ali starša, ki kljub temu, da bi bilo hitreje, da bi delo pravil sam, potrpežljivo kaže otroku, kako se sestavi omaro, ali kam se nalije tekočino za vetrobransko steklo.

Vem, veliko lažje je o tem govoriti, kot to dejansko živeti. A se splača. Vem, ker sem to naredila. Ker sem se zavestno odločila, da hočem biti s svojimi otroki. Hočem jim biti na voljo do te mere, da bodo z veseljem šli od doma, a se prav tako z veseljem vračali.

To absolutno ni lahko. Potrebno je zbrati pogum in izstopiti.

Izstopiti iz hrčkovega kolesa.

Izstopiti iz cone udobja.

Izstopiti iz pričakovanj družine in prijateljev. In družbe.

In ujeti ravnotežje.

A vseeno, kdaj pa kdaj tudi meni nadvse prija sami sedeti v lokalu ob cesti, nekje Bogu za hrbtom, z razgledom na industrijsko cono …


* Ko uporabljam besedo otrok, mislim predvsem na starostno skupino od rojstva do sredine osnovne šole. Najstniki so svojevrsten zalogaj, o katerem naj teče beseda kdaj drugič.


Foto: Neža Lajevec. Fotografije so last družine Bevk.

Verjamemo v dobre zakone in družine!

Res je. Tudi med nami so pari, ki jim ni uspelo. Pari, za katere se nam zdi, da nimajo dobrega zakona. Toda naš pogled je omejen. In vse prevečkrat ga usmerjamo tja, kjer gredo stvari narobe. Ne vidimo velike slike. Kakšna pa je velika slika?
Uredništvo

Kaj skuša prikriti blišč decembrskih lučk?

Ko opazujem vso to bleščavo, si ne morem pomagati, da ne bi pomislila: kaj se v resnici skriva za vsem tem? Logično je, da v decembru prižigamo luči. Dnevi so kratki in teme je res preveč. Toda ali ni pretiravanje, ki smo mu priča, znamenje nečesa drugega?
Marjeta Bec

Otroci naj bodo načrtovani in zaželeni. Zakaj?

Ta citat sem zasledila v priročniku za nosečnice pod člankom priznane ginekologinje, ki seveda tik pred tem našteje številne učinkovite metode preprečevanja »nezaželene« nosečnosti. Radi načrtujemo in načrtujemo vse. Koliko prostora pustimo za nepredvidljive dogodke, za katere radi rečemo, da je to Božji načrt?
Gostujoči avtor

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.