5 navad za čist in pospravljen dom z majhnimi otroki

Teh pet koristnih navad lahko usvojite ne glede na to, kako zelo se vam ne ljubi pospravljati in čistiti. Ker čist in urejen dom pomeni tudi bistre misli in več časa za otroke in moža.

Meta Zajec Bevk

Ne rečejo zastonj, da je pomivati dom, med tem ko v njem odraščajo otroci, kot bi si zobe umival z Nutello.

Zato je tukaj 5 koristnih navad, ki jih lahko usvojite ne glede na to, kako zelo se vam ne ljubi pospravljati in čistiti. Ker čist in urejen dom pomeni tudi bistre misli in več časa za otroke in moža.

  1. Nikoli ne zapusti sobe praznih rok

Ko zapuščate sobo, jo na hitro poglejte, če je v njej kaj, kar ne sodi tja. In tisto odnesite na pravo mesto. Na primer spalnica: posmrkani robčki, prazen kozarec, plišasta igračka itd. Na dnu stopnic se kopičijo oblačila, ki jih je treba odnesti v zgornje nadstropje v sobe lastnikov. Ko greste slučajno mimo, zagrabite kupček in ga pospravite. V trenutku bo stopnišče izgledalo pospravljeno. Za ta namen lahko namestite tudi lično košarico na prvo stopnico, da se predmeti kopičijo le na enem mestu. Poglejte svoje stanovanje z očmi obiskovalca in uredite tiste »vroče točke«, kjer se kopičijo stvari.

  1. Ko kuhaš, sproti pomivaj in pospravljaj

Vem, to je lažje reči kot storiti, pa vendar ne podcenjujte te navade. Kuhinja po kosilu ne bo videti kot bojno polje in vi boste v miru lahko z možem spili zasluženo kavo. Najenostavnejše je, če umazano posodo sproti pomivate ali zlagate v pomivalni stroj, uporabljene sestavine pa pospravite nazaj na njihovo mesto. Ni lepšega, kot prazen pult in poln želodček.

  1. Ura, posvečena hiši

Po presoji (enkrat na dan ali na dva dni) v svoj urnik vpletite eno uro, ki jo boste posvetili hiši ali stanovanju. V tem času, če je le mogoče, odstranite moteče dejavnike (telefone, hišne ljubljenčke) in se posvetite zgolj čiščenju in pospravljanju. Sestavite si urnik in se ga držite. Tako boste vsak dan naredili le malo, ob koncu tedna pa se boste zavedli, da je v resnici vse postorjeno in se lahko v miru posvetite družini.

Za primer vam prilagam sliko mojega urnika čišenja in pospravljanaja. Seveda je to realen primer za našo družino, s specifikami (npr. Sesanje jogijev nekomu, ki ni alergičen na pršice, najbrž še na misel ne pride ) in usklajen z ostalimi aktivnostmi.

  1. Večkrat ko narediš, hitreje je, manj dela je in postaneš mojster

Čisto preprosto, če otroci barvajo s tempera barvicami, če se vam razlije mleko, zažge posoda, strese moka ali karkoli drugega, je najenostavneje takrat na samem mestu urediti situacijo. Dlje kot boste odlašali, težje bo. Ne le zato, ker se vam bo umazanija zasušila, temveč tudi zato, ker so mali otroci v enem dnevu sposobni povzročiti (več) deset takšnih situacij. In zvečer ne boste imeli energije za čiščenje (vsaj) desetih bojnih polj.

  1. Majhni otroci zmorejo več, kot mislimo

V vsakodnevne aktivnosti vključite vaše otroke. Presenečeni boste, koliko zmorejo. Nobene potrebe ni, da živijo v »mama hotelu«. Dvoletnik zmore iz mize prinesti svoj umazan krožnik in pribor, štiriletnik pa posesati drobtinice pod mizo. Če jim gospodinjska opravila predstavite kot igro, ste pa zmagali na celi črti!

Jaz sem hvaležna moji tašči, da je mojega moža naučila uporabljati pralni stroj in mu privzgojila osnovne navade pospravljanja za seboj. Upam, da bo tudi meni uspelo kaj takšnega naučiti moja sinova.

To je le nekaj hitrih nasvetov, ki so se izkazali za učinkovite v naši hiši. Če imate še kakšno dobro idejo ali uporabljate kakšen poseben trik, pa ga le zapišite v komentar na Facebooku ali pod članek. Ga bomo z veseljem prebrali!

V prihodnjem tednu pa ne zamudite nadaljevanja …

Foto: pixabay, Meta Bevk

Veržej? Ne, hvala!

Kot aktivna DiŽ-evca se z največjim veseljem redno udeležujeva seminarjev in v tej družbi se vedno počutiva več kot odlično. Ampak Veržej … to pa nikakor in nikoli ni prišlo v poštev! Kaj je tam takšnega, da bi tvegal teden dopusta?
Mojca Koren Lapajne

Če Gospod ne zida hiše

... se zaman trudijo njeni zidarji! Salomonova pesem je najbrž nastala na osnovi njegovih lastnih izkušenj. Tudi naša družina zadnje pol leta izkuša omenjeni psalm na svoj način. Konkretno. Čeprav se zdi odločitev za gradnjo prizidka z rojstvom 6. otroka samoumevna, so naši »brlogi« lahko kaj hitro tudi preveliki ...
Anže Čelik

Septembrska hektika, preobremenjena mama in kaplje v času

Zadnje dni avgusta vsi starši vedo, kako zelo si učitelji zaslužijo svojo plačo. Ne spomnim se več, kje sem pobrala to »modrost«, sem se pa konec počitnic res pogosto spomnila nanjo. Pa ne toliko zaradi svojih otrok, ki so obdobje nujnega varstva in animacije že prerasli, ampak zaradi pogovorov s prijateljicami in znankami: "Komaj čakam, da se spet spravimo v tirnice, otroci so čisto razštelani ..."
Saška Ocvirk

1 komentar

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.