Skoraj dvesto mož razmišljalo, kako preseči povprečnost (FOTO)

»V meni se prepletata dva svetova. Svet poslovneža in svet človeka, ki želi živeti duhovno. Dve resničnosti življenja, za kateri sobivanje ni preprosto,« pravi dr. Millonig na moškem zajtrku. Sleherni možakar in fant v dvorani se je lahko našel v tej trditvi, tudi če nismo vsi poslovneži. Dva svetova – »duhovni, ki daje, in poslovni, ki naj bi poklanjal, kar je prejel.« Ali ne pričakujemo od poslovnega sveta, da je tisti, ki daje?

Tadej Vindiš

DiŽ-ev moški zajtrk z dr. Petrom Millonigom

Na prvo soboto v letu 2023 so se možje že navsezgodaj začeli zbirati v Antonovem domu na Viču v Ljubljani, in to z zelo konkretnim namenom: da bi se udeležili moškega zajtrka z naslovom »10 zapovedi za uspeh«. Moški zajtrk je organiziralo društvo Družina in Življenje, ki je bilo tudi začetnik tovrstnih srečanj možakarjev v Sloveniji. Tokratni gost je bil dr. Peter Millonig, poslovnež z več desetletnimi izkušnjami v številnih mednarodnih podjetjih in tudi eden prvih slovenskih diplomatov. Z njim se je pogovarjal Benjamin Siter, voditelj Družine in Življenja.

Za pravo odločitev je potrebno moliti

Dr. Millonig je odraščal v učiteljski družini na avstrijskem Koroškem. Želja po znanju je v njem že od mladosti. Iz svojih izkušenj pričuje, da ti vsako novo znanje daje novo razgledno točko. Po drugi strani pa ima vsako znanje nek rok trajanja, zato je nujno, da ostajamo odprti za nekaj več, za razvoj. Pravi, da ni sam zaslužen za svojo zagnanost in dosežke, ampak je bil deležen Božje milosti. V ozadju pa so dolgoletne molitve in k temu s svojim pričevanjem spodbuja vse može.

Ena izmed njegovih desetih zapovedi za poslovni uspeh pravi, da si naj prizadevamo za delo, ki izgrajuje družbo, ki je v službi izgrajevanja Božjega kraljestva. Da naj najdemo delo, ki je po naši meri, pa hkrati pošteno in koristno. Potrebno je »izmoliti« odločitev, ki je po meri nebes. Ne le po tvoji meri, ampak tudi po meri Boga.


Kaj bomo naredili s svojimi talenti

Pri Družini in Življenju poudarjamo, da moramo »dajati naprej«, kar smo prejeli, in to je zajel tudi dr. Millonig v svojih zapovedih za uspeh. Može je spodbudil, da smo ljudje občestvenosti. Dobro je, da razdajamo svoje talente in tudi sprejemamo in vključujemo talente drugih.

Veste, kaj najbolj skrbi bogate ljudi?

Bogataši imajo dva problema: vedno premalo časa in skrb za materialne dobrine. Ljudje, ki razmišljajo posvetno, čas dojemajo kot sovražnika, za kristjana pa je čas kot sopotnik in opozorilo. Eden najbogatejših ljudi na svetu Elon Musk menda dela približno 17 ur na dan. Ostane mu le še 7 ur za spanje in vse ostalo. Da je mera polna, zahteva tudi od svojih zaposlenih sorazmerno več kot običajno.

Dva svetova, katerih sobivanje ni preprosto

»V meni se prepletata dva svetova. Svet poslovneža in svet človeka, ki želi živeti duhovno. Dve resničnosti življenja, za kateri sobivanje ni preprosto,« pravi dr. Millonig. Sleherni možakar in fant v dvorani se je lahko našel v tej trditvi, tudi če nismo vsi poslovneži. Dva svetova – »duhovni, ki daje, in poslovni, ki naj bi poklanjal, kar je prejel.« Ali ne pričakujemo od poslovnega sveta, da je tisti, ki daje?

Korupcija pa je strup, opozarja Millonig. Daje ti navidezno suverenost. V samem jedru je to kraja – denarja in dobrega imena. Podkupovanje in goljufije te oropajo čistega srca, če jim strežeš. Bolj kot se zapletaš v to mrežo, večje je razočaranje in tudi večja potreba po odplačevanju dolga.


Kje iščemo srečo?

Nekateri želijo narediti »super-človeka«, želijo ustvariti nebesa na zemlji. Transhumanizem razglaša tako rekoč tehnološki vnebohod. Ampak, ali ne postajamo del tega že, če smo »privezani« na telefon in »poguglamo« sproti za vsako informacijo, je v pogovoru opozoril Benjamin Siter. Millonig poudarja, da moramo ohranjati kritično distanco do sodobnih ideologij in novih tehnologij.

In kako zaključuje deset zapovedi za uspeh gost moškega zajtrka? »Hodi po poteh Odrešenika. Samo bogaboječnost zagotavlja notranji mir in poklicno zadovoljstvo v svetu, ki je poln križev.« Lahko imamo udobno življenje, ampak to še ne pomeni, da bomo srečni. Srečni bomo, če bomo hodili po Njegovih poteh. Izkoristimo talente, dokler še imamo čas.

Preden smo zagrizli v pravi moški zajtrk, ki ga je pripravil MAŠ catering iz Velenja, pa smo bili možje povabljeni in spodbujeni še k udeležbi na moških pohodih, odmikih za moške v divjini in program Exodus 90. Se nam boste pridružili na katerem?

Foto: Matjaž Maležič

Foto: arhiv DiŽ

Meditacija izpod „neke oljke“ na Brezjah

Z možem sediva drug ob drugem. Čutim ga ob sebi, čeprav se ne dotikava in sem pred božajočimi poznopomladnimi žarki zaprla oči. Prijetno je. Glasba boža navznoter. Zazrem se v oljko pred seboj. Kdaj se je znašla tu? Stara mora biti. Gotovo več kot četrt stoletja ...
Saška Ocvirk

Škof Maksimilijan ob 25-letnici DiŽ: “Sveti Duh vas bo učil vsega”

Ob srebrnem jubileju Družine in Življenja nas je s svojo prisotnostjo in globokimi mislimi počastil celjski škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž. Njegov obisk je bil za našo skupnost dragocena potrditev našega poslanstva s strani Cerkve in hkrati močna spodbuda, da še naprej zvesto hodimo po poti služenja zakoncem in družinam, zasidrani v Kristusu. Škofova pridiga je odmevala z jasnimi sporočili upanja, ljubezni in vloge Svetega Duha v našem vsakdanjem življenju.
Uredništvo

Benjamin Siter ob 25-letnici: Srce DiŽ bije v pristnosti in dajanju naprej

Voditelj DiŽ-a Benjamin Siter je v svojem govoru na Brezjah poudaril pomen pristnosti, ranljivosti in trdnega zaupanja v Boga kot temeljev za prihodnost. Izrazil je hvaležnost ustanoviteljema, predani ekipi in številnim prostovoljcem, ki živijo poslanstvo 'dajanja naprej'. V viziji za prihodnost, ki vključuje tudi nove pristope, je izpostavil, da se moramo v spreminjajočem se svetu še bolj zavestno utemeljiti v Kristusu. Jubilej je tako označil ne le kot pogled nazaj, temveč kot odločen klic k novemu začetku in še globljemu zaupanju v Boga, ki nas bo vodil tudi naprej.
Uredništvo

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.