»Si dec, al nisi?«

Po celem svetu duhovniki vsak dan obnavljajo spomin na zadnjo večerjo in na Njegove besede »To delajte v moj spomin«. Slovenci s tem nimamo težav. Pri maši ali pa izven maše radi delamo to v spomin na Kristusa, še raje pa v spomin na koga drugega.

Boštjan Čepin

Po celem svetu duhovniki vsak dan obnavljajo spomin na zadnjo večerjo in na Njegove besede »To delajte v moj spomin«.

Slovenci s tem nimamo težav

Pri maši ali pa izven maše radi delamo to v spomin na Kristusa, še raje pa v spomin na koga drugega. In tako zvračamo kozarce, dokler se ne zvrnemo – pod mizo. Ali pa v grob. S svojo očetovsko avtoriteto povlečemo za sabo pri čaščenju in nazdravljanju še svojo družino, ki je aktivno ali pasivno vključena pri obnovi vsakodnevnih ritualov povprečnega slovenskega očeta.

S pomočjo zasvojitvenih substanc (kot je na primer alkohol) osebe, ki so bile na kakršnikoli način zlorabljene v otroštvu, iščejo beg od občutkov in potlačenih spominov, ki niso sprejemljivi. Tako postane alkoholna omama način preživetja s travmo (neke vrste anestezija) in ne vez s Presežnim.

Skozi generacije se vzpostavlja začaran krog prenosa travm in odvisnosti. Starši, ki so kot otroci živeli pod trdo roko z alkoholom opitih staršev, ki so jih fizično (tudi spolno) in čustveno zlorabili, posledično tudi sami ne zmorejo drugače reagirati na potrebe partnerja in svojih otrok in spontano ter nezavedno ponavljajo tisto, kar so videli v otroštvu (»Kar se Janezek nauči, to Janez zna«).

Kaj storiti?

Kako ljudem v mokri družbi znižati toleranco do alkohola. Alkoholni odtegnitveni sindrom je izredno velik, tako da to ni lahka naloga. Kaj lahko ponudimo alkoholiku kot alternativo alkoholu? Pristno življenje v odnosu s partnerjem in otroki!

V tem trenutku že slišim glasen smeh izza šanka kakšne beznice, ki bi bila reakcija na takšno izjavo: »Si dec, al nisi?«

»Sem, zato grem domov, tam kjer me zares potrebujejo in kjer je moje mesto!«


Foto: Canva

Skupaj na poti žalovanja

Mnogi mislijo, da žalujoči doživljajo največjo bolečino ob pogrebu, toda resnica je precej drugačna. V tem času so običajno ob njih mnogi ljudje. Potem je vedno manj obiskov in klicev. Na dan začenja prihajati ostrina praznine, ki pa pogosto pride bolj do izraza po prvih mesecih, včasih tudi po enem letu. Takrat se šele v vsej polnosti zavedo, da so izgubili del sebe in da tega ne bo mogel nihče in nič nadomestiti ...
p. Ivan Platovnjak

Najina različnost – temelj za spor ali dopolnjevanje?

Običajno so razlike med ljudmi temelj za prepir ali za zavidanje. Tako je v našem življenju. Tako je velikokrat v skupnosti Cerkve, v župnijah: eni poudarjajo samo molitev, drugi samo petje, tretji popravila in čiščenje cerkve, četrti verouk … Pri apostolih je bilo drugače. Prvaka apostolov sta se zelo dobro dopolnjevala z darovi, ki sta jih prejela. Peter je temelj edinosti, Pavel je največji oznanjevalec evangelija ...
Katarina in David Ipavec

Septembrska hektika, preobremenjena mama in kaplje v času

Zadnje dni avgusta vsi starši vedo, kako zelo si učitelji zaslužijo svojo plačo. Ne spomnim se več, kje sem pobrala to »modrost«, sem se pa konec počitnic res pogosto spomnila nanjo. Pa ne toliko zaradi svojih otrok, ki so obdobje nujnega varstva in animacije že prerasli, ampak zaradi pogovorov s prijateljicami in znankami: "Komaj čakam, da se spet spravimo v tirnice, otroci so čisto razštelani ..."
Saška Ocvirk

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.