Recept za čarobne praznike

S prazniki nimam sreče. Bili so časi, ko sem se praznikov bal, ker me je kljuvala misel, le kaj bo pa tokrat narobe. Da smo se včasih skregali, je bil še najmanjši problem. Kar nekaj praznikov smo namreč obeležili z obiskom urgence; običajno je kaj zvilo tasta, pa tudi tašča ni veliko zaostajala, če omenim samo nekatere priložnosti. Bili smo naravnost srečni, če je bil kdo od domačih samo prehlajen ...

Franci Šinkar

Začelo se je že kmalu po poroki. Prvi Božič sva dočakala ločeno: žena pri svojih starših, mene pa je doletela »čast«, da sem stražil hangarje s skrivnostno vsebino v vojaški bazi nad Vrhniko. Pred osamosvojitveno vojno smo ji rekli raketna baza. Kaj pa je bilo v tistih skladiščih decembra 1991, pa nisem nikoli izvedel. Morda so bila celo prazna. Kakorkoli, božične praznike, silvestrovo in Veliko noč sva od takrat z ženo praznovala na vseh mogočih krajih in prevečkrat prav nič praznično.

S prazniki nimam sreče

Bili so časi, ko sem se praznikov bal, ker me je kljuvala misel, le kaj bo pa tokrat narobe. Da smo se včasih skregali, je bil še najmanjši problem. Kar nekaj praznikov smo namreč obeležili z obiskom urgence (ali kakšne druge zdravstvene ustanove); običajno je kaj zvilo tasta, pa tudi tašča ni veliko zaostajala, če omenim samo nekatere priložnosti. Bili smo naravnost srečni, če je bil kdo od domačih samo prehlajen.

Z leti sem se nehal obremenjevati s tem. Končno je ogromno ljudi, ki čez praznike niso skupaj s svojimi dragimi, ker so pač v takih poklicih, ki terjajo delo na petek in svetek: dežurni zdravniki in medicinske sestre pa reševalci, gasilci, policisti …


Potem je tu še čiščenje stanovanja pred prazniki

Saj razumem, da je lepo, če je pospravljeno, ampak tisto pretiravanje, da smo na koncu že vsi crknjeni in živčni in slabe volje, to mi gre pa na jetra. Še posebno pred Božičem, ko se obnašamo, kot da pričakujemo obisk sanitarne inšpekcije ne pa rojstva Odrešenika!

Če še ne veste, Jezus se je rodil v štali, torej zagotovo ne bo kompliciral, če stanovanje ne bo kot iz škatlice!

Saj vem, nekateri so obsedeni s »pucanjem in glancanjem« in delujejo tako, kot da živijo samo za pospravljanje. Pri njih je stanovanje, kot bi stopil v mavzolej. Prav, naj imajo svoje veselje. Ampak pri nas pa pospravljamo samo toliko, da lahko živimo. Ker se mi zdi škoda zapravljati življenje za to, da bi kar naprej nekaj pospravljal in čistil.

Verjeli ali ne …

Najlepši prazniki za naju so bili v času epidemije koronavirusa. Nobene panike s pospravljanjem, nobenega strahu pred napovedanimi in nenapovedanimi obiski. Samo družina skupaj in to je bilo to. Nobenega sekiranja in živciranja. Še skregali se nismo.

Takrat sem spoznal, da praznika ne naredijo bleščeče čisto stanovanje, ne gora takih ali drugačnih okraskov, ne kupi hrane, s katero se potem mučiš še en teden.


“Čarobni” prazniki?!

Ne potrebujemo nobenega posiljevanja s »čarobnimi prazniki« in neuporabne krame, ki nam jo na vsakem koraku vsaj en mesec prej agresivno ponujajo trgovine. Ne potrebujemo v rdeče oblečenega debeluharja s kokakolo, ki ima z Božičem toliko opraviti kot vegetarijanec s kraškim pršutom. Isto velja tudi za čokoladne zajce in njihovo zvezo z Veliko nočjo.

Ne, praznike naredijo medsebojni odnosi, čas, ki ga posvetimo drug drugemu, in pa mir, ko lahko neobremenjeno premislimo o sami vsebini praznika.


Foto: Canva

Tisti poletni teden v Veržeju

Potem ko sva več let od daleč in nekoliko zadržano spremljala navdušene objave o DiŽ-evih tednih družin, je pozimi pred letom dni po nenadnem vzgibu dozorela misel, da se tudi mi prijavimo. Prvi večer po namestitvi in večerji začnemo s programom. Sprašujeva se: Je to res za naju, za nas?
Maja Bitenc

Kaj skuša prikriti blišč decembrskih lučk?

Ko opazujem vso to bleščavo, si ne morem pomagati, da ne bi pomislila: kaj se v resnici skriva za vsem tem? Logično je, da v decembru prižigamo luči. Dnevi so kratki in teme je res preveč. Toda ali ni pretiravanje, ki smo mu priča, znamenje nečesa drugega?
Marjeta Bec

Otroci naj bodo načrtovani in zaželeni. Zakaj?

Ta citat sem zasledila v priročniku za nosečnice pod člankom priznane ginekologinje, ki seveda tik pred tem našteje številne učinkovite metode preprečevanja »nezaželene« nosečnosti. Radi načrtujemo in načrtujemo vse. Koliko prostora pustimo za nepredvidljive dogodke, za katere radi rečemo, da je to Božji načrt?
Gostujoči avtor

1 komentar

  1. Kako resnično, vse kar ste napisali je čista resnica. Tudi sama sem se vedno obremenjevala s čiščenjem in glancanjem skoraj čistega stanovanja. Da ne govorim o hrani, ki jo je treba pripraviti in potem ostaja. Letos se veselim velike noči, ki jo bom preživela sproščeno in v družbi najbližjih.

    Odgovori

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.