“Ko po smučišču dol divjam, prjat’li vprašajo me – kam?”

Letos ne bomo smučali na kulturni praznik in hkrati brali Prešernovih poezij. Z dojenčkom v naročju je to težje izvedljivo. Svojim otrokom vseeno želim predati malce kulture. Kako?

Meta Zajec Bevk

Ko pomislim na Prešernov dan, moje misli odplavajo v mladost, ko smo prav vsak kulturni dan s prijatelji preživeli na Avstrijskih smučiščih.

En zagrizen »kulturnik« je imel v žepu bunde – prisrčnico 🙂 – žepno izdajo Prešernovih Poezij. Navzdol smo smučali, navzgor, na gondoli ali na sedežnici pa je privlekel ven knjižico in na glas bral Prešernove pesmi. Kakšno smo po svoje prepesnili, ob kakšni smo se smejali, kakšne nismo razumeli, a prav vse smo poslušali in o njih razmišljali.

Čeprav nismo bili »kulturni« v muzeju ali na prireditvah, smo si po svoje organizirali kulturni dan. In teh dni se vedno spominjam z iskrico v očeh.

5 idej, kaj lahko z otroki počnete 8. februarja

Letos ne bomo smučali na kulturni praznik. Z dojenčkom v naročju je to težje izvedljivo. Svojim otrokom vseeno želim predati malce te kulture. Malce hrepenenja po lepem, po poeziji, hrepenenja po branju starih zapisov.

Čeprav so otroci še majhni, jim lahko predstavimo Prešerna. Ali pa kakšno drugo pomembno zgodovinsko osebo. Ko imamo otroke, se starši znajdemo in prilagodimo kulturni praznik otrokovim interesom.

1. Obiščite muzej

Zmotno je misliti, da so muzeji hladne stavbe v katerih domuje odmev in živ dolgčas. Časi, ko je bilo v muzejih tako, so minili. Mnogo jih je, ki ponujajo ure in ure zanimivega raziskovanja za starše in predvsem za otroke. Naj naštejem le nekaj nam najljubših:

  • Muzej vojaške zgodovine, Pivka
  • Prirodoslovni muzej, Ljubljana
  • Železniški muzej Slovenskih železnic ,Ljubljana
  • Slovenski etnografski muzej, Ljubljana
  • Tehniški muzej Slovenije, Bistra

Vendar opozorilo: veliko muzejev je na kulturni dan brezplačnih, temu primerna pa je tudi gneča v njih. Če se ji želite izogniti, obiščite muzej raje na kakšen drug/bližnji dan.

2. Berite Prešernove pesmi

Njegove pesmi so sicer zahtevnejše, a nekaj jih je, ki so razumljive tudi otrokom. Tiste najlažje so predstavljene v slikanicah: Povodni mož, Turjaška Rozamunda in Lepa Vida.

Prav nič ne bo narobe, če otrokom preberete celo Zdravljico. Za navdušence nad vlaki pa zagotovo Od železne ceste.

3. “Kulturni” izlet

Obiščite kakšno lokacijo, kjer se je v zgodovini kaj pomembnega zgodilo. Na primer točke, kjer so se kurili kresovi ob Turških vpadih (npr. Šmarna gora). Ali obiščite okolje, kjer govorijo popolnoma drug dialekt kakor vi, da otroci spoznajo pestrost slovenskega jezika. Zelo neposredno povezan izlet s Prešernovim dnem pa je obisk njegove rodne Vrbe na Gorenjskem.

4. Obesite slovensko zastavo

Prav je, da smo ponosni na svojo državo. In prav je, da to pokažemo tudi na zunaj – z izobešanjem državne zastave. Četudi se ne strinjamo z vsem, kar se v naši državi dogaja, je prav, da pokažemo pripadnost domovini. Le od nas staršev se bodo naši otroci naučili ljubiti svojo domovino.

5. Izdelajte lutke, senčno gledališče ali kamišibaj

Otroci si lažje predstavljajo stvari skozi igro in pripovedovanje zgodb. Zato si vzemimo čas in izdelajmo lutke po kakšni Prešernovi pesmi. Hrast v Turjaškem dvoru bo prav mogočen kot senčna silhueta v senčnem gledališču, vrtinec v Ljubljanici pa prav strašljiv na sliki v kamišibaju.

Pred vsem pa preživite čas skupaj, brez ekranov, brez motilcev odnosov. Potrpežljivo odgovarjajte na otroška vprašanja. In če boste na smučišču, v žep vtaknite žepno izdajo Prešernovih poezij. Z “jajčkom” se dovolj dolgo peljete na vrh … 🙂


Foto: Unsplash

Tisti poletni teden v Veržeju

Potem ko sva več let od daleč in nekoliko zadržano spremljala navdušene objave o Diž-evih tednih družin, je pozimi pred letom dni po nenadnem vzgibu dozorela misel, da se tudi mi prijavimo. Prvi večer po namestitvi in večerji začnemo s programom. Sprašujeva se: Je to res za naju, za nas?
Maja Bitenc

Verjamemo v dobre zakone in družine!

Res je. Tudi med nami so pari, ki jim ni uspelo. Pari, za katere se nam zdi, da nimajo dobrega zakona. Toda naš pogled je omejen. In vse prevečkrat ga usmerjamo tja, kjer gredo stvari narobe. Ne vidimo velike slike. Kakšna pa je velika slika?
Uredništvo

Kaj skuša prikriti blišč decembrskih lučk?

Ko opazujem vso to bleščavo, si ne morem pomagati, da ne bi pomislila: kaj se v resnici skriva za vsem tem? Logično je, da v decembru prižigamo luči. Dnevi so kratki in teme je res preveč. Toda ali ni pretiravanje, ki smo mu priča, znamenje nečesa drugega?
Marjeta Bec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.