Ko greš po gobe in srečaš Boga

Ozrem se okoli sebe in vidim, da nisem edina, ki opreza za gobami. Kar nekaj gobarjev srečam. Nekateri s pleteno košaro in cigareto v roki, spet drugi s plastičnimi vrečkami. Ko jih opazujem, razmišljam: iskanje gob je kot iskanje Boga. Gobe nabirajo poznavalci, pa tudi taki, ki ne ločijo marele od mušnice. Ko se začne sezona in stopiš v gozd, pomisliš: pa saj vsi iščejo gobe!

Marjeta Bec

Oddam najmlajšega v vrtcu in se zapodim v gozd. Manjka mi gibanja, hkrati pa vem, da se je začela sezona rasti gob. Zanima me, če mojih običajnih rastiščih najdem kakšnega jurčka.

Ozrem se okoli sebe in vidim, da nisem edina, ki opreza za gobami. Kar nekaj gobarjev srečam. Nekateri s pleteno košaro in cigareto v roki, spet drugi s plastičnimi vrečkami. Ko jih opazujem, razmišljam: iskanje gob je kot iskanje Boga. Gobe nabirajo poznavalci, pa tudi taki, ki ne ločijo marele od mušnice. Ko se začne sezona in stopiš v gozd, pomisliš: pa saj vsi iščejo gobe!

Vsi iščejo gobe in tudi Boga mnogi

Tudi Boga iščejo mnogi. In tako kot neizkušeni gobarji iščejo gobe na mestih, kamor izkušen gobar ne bo nikoli pogledal, tako tudi ljudje iščemo Boga na različnih krajih. Če se gobar zmoti in nabere ter zaužije strupeno gobo, se lahko zastrupi in umre. Prav tako se lahko »zastrupimo« in duhovno umremo, če v iskanju Boga zaidemo s poti.

Če hočeš postati izkušen gobar, potrebuješ mentorja. Zame je bil to moj mož. Podučil me je, kako prepoznaš užitno gobo, mi pokazal rastišča, me naučil razlikovati med posameznimi vrstami. Prav podobno je na poti duhovne rasti. Ko iščeš Boga in z njim gradiš oseben odnos, potrebuješ mentorje. Ljudi, ki so to pot že prehodili pred teboj. Ki vedo, kje so izviri žive vode in te k njim vedno znova usmerjajo.

Če za gobarje velja, da lokacij, kjer rastejo gobe, ne bodo nikoli izdali, za pravega apostola to ne velja. (Foto: Marjeta Bec)

Povedati ali ne povedati

Veliko vzporednic je med nabiranjem gob in iskanjem Boga. Toda v eni, bistveni stvari se gobarji in kristjani vseeno razlikujejo: če za gobarje velja, da lokacij, kjer rastejo gobe, ne bodo nikoli izdali, za pravega apostola to ne velja. Jezusov učenec, ki je spoznal Boga in ima z njim oseben odnos, si ne bo mogel pomagati, da o Jezusu ne bi govoril tudi drugim. Jim do potankosti pokazal vseh »lokacij« (zgodb o Božjih dotikih), na katerih se je srečal z Jezusom.

Tudi v gozdu lahko doživiš Božji dotik. Pred nekaj dnevi sem tako v gozdu srečala nekega moža z veliko vrečo, ga pozdravila in pobarala, kako je z bero. Navdušen mi je pokazal najdbo, hkrati pa povedal, da je vse gobane nabral pod kostanjem in mi z roko nakazal smer. Ko sem ga vprašala, če bo skuhal gobovo juho, mi je zaupal, da gob sploh ne sme jesti, ker je rakav bolnik. Da jih nese ženi, ki jih ima rada. Njegove besede so me ganile. In v bližini tistega kostanja sem odkrila še enega jurčka. Edinega ta dan.


Foto: Marjeta Bec

Kaj skuša prikriti blišč decembrskih lučk?

Ko opazujem vso to bleščavo, si ne morem pomagati, da ne bi pomislila: kaj se v resnici skriva za vsem tem? Logično je, da v decembru prižigamo luči. Dnevi so kratki in teme je res preveč. Toda ali ni pretiravanje, ki smo mu priča, znamenje nečesa drugega?
Marjeta Bec

Moč in zaščita za vsakodnevne duhovne boje (2. del)

Božja bojna oprema je popolna zaščita, ki nam omogoča, da stojimo trdni v veri in vztrajamo v boju z duhovnimi sovražniki. Kaj je naša trdnost in gotovost v duhovnem boju?
Aleš Čerin
Nadangel Mihael (Jošt Snoj)

Moč in zaščita za vsakodnevne duhovne boje (1. del)

V pismu apostola Pavla Efežanom najdemo zanimivo "vojaško besedilo", ki govori o duhovnih bojih, proti komu jih bijemo, kje naj zajemamo moč in o bojni opremi, ki nam jo Bog nudi. Na nas pa je, da bojno opremo poznamo, po njej sežemo in si jo nadenemo.
Aleš Čerin

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.