Kanjoni zakonskega življenja

Ko v zakonu sije sonce, je vse lepo in prav. Kaj pa, ko pridejo preizkušnje? Kako boš odreagiral v trpljenju, svojem, zakončevem? Kako se boš odločal v krizni situaciji, ko se je treba odločiti v trenutku, ko ni časa za filozofiranje? Ali pa, ko življenje postane neznosno, boš zapustil svojega zakonca? Boš hotel rešiti oba, pa naj stane, kar hoče?

Franci Šinkar

Ko v zakonu sije sonce, je vse lepo in prav. Kaj pa, ko pridejo preizkušnje? Kako boš odreagiral v trpljenju, svojem, zakončevem? Kako se boš odločal v krizni situaciji, ko se je treba odločiti v trenutku, ko ni časa za filozofiranje? Ali pa, ko življenje postane neznosno, boš zapustil svojega zakonca? Boš hotel rešiti oba, pa naj stane, kar hoče? Kaj pa, če te zakonec prosi, da ga pustiš in s tem rešiš sebe?

Gre samo še za to, kdo bo na koncu ostal živ

Ta in še druga vprašanja so se mi presenetljivo porajala ob ogledu filma The Canyon (2009). Od filma nisem veliko pričakoval, kvečjemu povprečno grozljivko z volkovi in lepe posnetke divjine. Zasnova tovrstnih filmov je namreč tako zelo preprosta in predvidljiva: ljudje v divjini se soočijo z neko pošastjo in potem gre samo še za to, kdo bo na koncu ostal živ. Do konca filma se tako vrstijo bolj ali manj neumne odločitve glavnih junakov, seveda z nazorno krvavimi posledicami. Skratka, film predvsem za moško občinstvo. Tudi tokrat se v svojih pričakovanjih nisem zmotil, sem bil pa presenečen zaradi asociacij, ki sem jih dobil med ogledom.

Za začetek: mladoporočenca (igrata ju Yvonne Strahovski in Eion Bailey) na poročnem potovanju načrtujeta izlet po kanjonu. Žena sicer ni preveč navdušena, ampak mož tako navija, da nazadnje popusti.

Prva rdeča luč: žena s svojo intuicijo sluti, da pot v kanjon ni pametna ideja, toda ker je zaljubljena, ustreže svojemu možu. Mož vidi samo svojo željo po raziskovanju divjine.


Samo zato, ker sem si to jaz zamislil!

Ob tem sem se kar malo zamislil. Na poročnem potovanju sva z ženo bivala v Bovcu, čez dan pa pohajkovala po okolici. Oblezla sva vse mogoče konce, raziskovala ostanke soške fronte, se povzpela do trdnjave Fort Hermann … Samo zato, ker sem si to jaz zamislil! Res sva bila mlada in zaljubljena in kar malo nora, glede na to, kje vse sva lazila. Očitno sta najina angela varuha takrat delala nadure!

Nazaj k filmu: par pod vodstvom rahlo sumljivega lokalnega vodiča odide v kanjon in, jasno, zavijejo z običajne turistične poti v pravo divjino. Druga rdeča luč: žena je sicer proti, a jo mož je preprosto ne posluša, ker bi rad videl še neke znamenitosti.

V določenih situacijah mora moški zaznati nevarnost in ne slepo slediti svojemu egu

Včasih je bolje biti previden in se odreči kakšnemu užitku, razgledu, osvojenem vrhu, kaj vem kaj. Če je preveč znakov, da nekaj ni v redu, se temu raje odpovej. V Bovcu in leto kasneje v Bohinju sva določene kraje in zanimivosti pustila neosvojene, ker sva ugotovila, da je tveganje preveliko. Z leti vedno bolj spoznavam, da je pametno poslušati svojo ženo in ne riniti skozi zid.

Nazaj k filmu: narava se hitro izkaže s svojo surovostjo in nepredvidljivostjo, za napake in neumnosti (še tretja rdeča luč) pa ni odpuščanja – ostane samo še boj za preživetje. Par se mora soočati s težkimi odločitvami. Ker se zna zgoditi, da bo še koga zanimal film, ne smem izdati preveč podrobnosti, da mu ne pokvarim ogleda.


Kaj storiti, ko zaidemo?

Kvečjemu naslednji preblisk: kaj torej storiti, ko zaidemo v takšnih in drugačnih kanjonih našega zakonskega življenja? Kaj storiti, ko postane trpljenje neznosno? Žena mi je po dolgih letih povedala, kaj se je z njo dogajalo, ko sem bil sam sredi najhujšega zagona bolezni. Hrbtenica in kolki so me tako boleli, da tudi protibolečinska zdravila niso več učinkovala. »Tako si trpel, da sem prosila Boga, naj te ozdravi ali pa vzame, ker nisem več mogla gledati, kako trpiš.«

Ozdravel nisem, bolečine pa so postopoma minile. Danes se tistih časov k sreči bolj megleno spominjam. Sem pa neizmerno vesel, da Bog ni uslišal tiste ženine molitve. Je vseeno bolje, da po kosilu ležim na kavču, kot pa, da bi že dvajset let ležal na pokopališču …


Foto: Canva

Prihaja NajinEp – prva slovenska katoliška aplikacija za zakonce!

Mnogo odnosov zaide v rutino, pogosto se zgodi, da se par začne oddaljevati – stik se izgublja, pogovori postajajo površinski, skupni trenutki pa redkejši. NajinEp je aplikacija, ki paru pomaga že z nekaj minutami na dan narediti veliko spremembo v odnosu. Ponuja različna vsebinska 'potovanja' ...
Marjeta Bec

Skupaj na poti žalovanja

Mnogi mislijo, da žalujoči doživljajo največjo bolečino ob pogrebu, toda resnica je precej drugačna. V tem času so običajno ob njih mnogi ljudje. Potem je vedno manj obiskov in klicev. Na dan začenja prihajati ostrina praznine, ki pa pogosto pride bolj do izraza po prvih mesecih, včasih tudi po enem letu. Takrat se šele v vsej polnosti zavedo, da so izgubili del sebe in da tega ne bo mogel nihče in nič nadomestiti ...
p. Ivan Platovnjak

Je nov letnik o spolnosti primeren za našo zakonsko skupino?

Na voljo je nov tematski letnik gradiv za zakonske skupine. V obliki tiskane knjižice in kot e-gradivo. Boste »štartali« z njim? Se tudi vi sprašujete, ali je primeren za vašo skupino? Morda tukaj najdete odgovor ...
Meta Halas

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.