»Greh se delati ne sme«

Živo se spomnim, kdaj sem prvič slišala: »Bog vse vidi, Bog vse ve, greh se delati ne sme.« Bilo je v sedmem razredu osnovne šole iz ust učiteljice pouka glasbe. Zelo sem hvaležna, da me s tem niso (več) strašili pri verouku! A kljub temu je bil moj pogled na sicer ljubečega in usmiljenega Boga sooblikovan z lažno podobo »jeznega in vsevednega policista«, ki nam žuga, kaj smemo in česa ne smemo, kaj je prav in kaj ni, in nas potem kaznuje, ko prestopimo njegove ukaze …

Meta Halas

Živo se spomnim, kdaj sem prvič slišala: »Bog vse vidi, Bog vse ve, greh se delati ne sme.« Bilo je v sedmem razredu osnovne šole iz ust učiteljice pouka glasbe. Zelo sem hvaležna, da me s tem niso (več) strašili pri verouku! A kljub temu je bil moj pogled na sicer ljubečega in usmiljenega Boga sooblikovan z lažno podobo »jeznega in vsevednega policista«, ki nam žuga, kaj smemo in česa ne smemo, kaj je prav in kaj ni, in nas potem kaznuje, ko prestopimo njegove ukaze …

Zapovedi so potrebne, ampak …

Prav je, da imamo zapovedi. Mislim pa, da ni prav, da kar naprej govorimo le o tem, da je nekaj »prav in narobe.« Ne razumite me narobe. Prav je. Hočem reči, da prav obstaja. In obstaja tudi narobe. Le da mi ti dve besedi povesta samo delček tega, kar moram vedeti. In me ne naučita dovolj.

Prav in narobe obstajata samo zato, ker obstajata dobro in hudo.

Ker pa Adam in Eva nista jedla z drevesa spoznanja »prav in narobe«, ampak z drevesa spoznanja »dobrega in hudega«, mi šele spoznanje dobrega (in na žalost tudi hudega) da vedeti, kaj je prav in kaj narobe. Greh zato ni toliko nekaj, kar ni prav in se »delati ne sme«, ampak nekaj, kar »ni dobro« – ne zame, ne za moje bližnje, ne za nikogar. Čeprav je »mikavno za oči in vredno poželenja, ker daje spoznanje« (1 Mojzes 3,6).

Kolikor vem, imam dve možnosti pri grehu:

Ali spoznam tako, da preizkusim, ali spoznam tako, da verjamem drugemu na besedo. Morda kakšnemu pričevalcu na njegovo besedo, ker je sam to preizkusil, vsekakor pa Bogu samemu v osebnem odnosu z Njim, v pogovoru, molitvi, premišljevanju Njegove Besede in učenju o njegovih poteh.

Ni nam treba vsega preizkusiti – zato so zapovedi!

»Naučite se delati dobro, skrbite za pravico,« pravi prerok Izaija (1,17). Spoznati, kaj je dobro, predpostavlja učenje. To, da delam slabo, mi je »prirojeno« z izvirnim grehom. In za to, da slabo delam, ne potrebujem posebne šole. Za spoznanje, kaj je dobro in kako naj delam dobro in dobro delam, pa se moram vsak dan učiti. »O, srečna krivda«, saj je naš lastni greh lahko naša največja šola! A Bogu hvala, da nas obvaruje te šole tudi tako, da nam preprosto pove, kaj je prav in kaj narobe, in mu lahko verjamem na besedo.

Ja, zapovedi so potrebne. Prav je, da imamo zapovedi. Ker okvirjajo in delajo mejo med dobrim in hudim. Ker kažejo na spoznanje, ne da bi nam bilo treba vse preizkusiti. Samo verjeti je treba. Na Besedo.


Foto: Canva
Članek je bil prvotno objavljen v Reviji Družina in Življenje

Škof Maksimilijan ob 25-letnici DiŽ: “Sveti Duh vas bo učil vsega”

Ob srebrnem jubileju Družine in Življenja nas je s svojo prisotnostjo in globokimi mislimi počastil celjski škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž. Njegov obisk je bil za našo skupnost dragocena potrditev našega poslanstva s strani Cerkve in hkrati močna spodbuda, da še naprej zvesto hodimo po poti služenja zakoncem in družinam, zasidrani v Kristusu. Škofova pridiga je odmevala z jasnimi sporočili upanja, ljubezni in vloge Svetega Duha v našem vsakdanjem življenju.
Uredništvo

Ko ti rečejo, da si nesposoben: Kaj zdaj?

V petinsedemdeseti epizodi podkasta Odnosi so zakon je Benjamin Siter gostil Davida Sipoša, znanega slovenskega režiserja in lastnika produkcijske hiše Studio Sipoš. Pogovor je razkril ozadje Davidove poti, ki je morda še niste poznali. Prepletena je z odkrivanjem talenta, gradnjo odnosov in trdnim zaupanjem v Božjo previdnost. Je navdih za vse, ki iščejo svoje poslanstvo in želijo živeti polno življenje, prepleteno z vero in smislom.
Uredništvo

Kaj skuša prikriti blišč decembrskih lučk?

Ko opazujem vso to bleščavo, si ne morem pomagati, da ne bi pomislila: kaj se v resnici skriva za vsem tem? Logično je, da v decembru prižigamo luči. Dnevi so kratki in teme je res preveč. Toda ali ni pretiravanje, ki smo mu priča, znamenje nečesa drugega?
Marjeta Bec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.