“Vem, kaj me dela dedca. Ne želim se scrkljati.”

Navzven nimam videza dedca po merilih tega sveta. A vem, da nihče drug kot moški ne more vzgajati za napore, premagovanja, odrekanja, žrtvovanja.

Gostujoči avtor

Bogu hvala za dobrine naše civilizacije. A tako nas znajo posrkati vase, da si življenja brez njih ne znamo več predstavljati.

Načrtno je treba gojiti rokodelstvo

Čeprav pravijo »se ne splača«. Z ženo zato vztrajava v pridelavi zelenjave na njivi in vrtu. Poleg tega, da vemo, kaj jemo, imamo tudi privilegij dela z rokami.

Vztrajava v košnji pobočja s koso, čeprav nama sin dela skušnjave z motorno koso.

V našem zaselku ni vodovoda, zato ima vsaka hiša svoje zajetje za vodo. Zadnja leta je preko poletja veliko težav, ker ni padavin. V dolini, kjer je voda samoumevna, marsikdo ne pomisli, da si je nekaj deset kilometrov stran od njih potrebno vodo na nek način priskrbeti.

In se vozim s cisterno malo višje k studencu, tam natočim in doma prečrpam v rezervoar. Ja, v tem opevanem 21. stoletju voda še marsikje po Sloveniji ni samoumevna. Na dolgi rok bom našel rešitev, a realizacija bo spet v lastni režiji. Čeprav je nekje zapisano, da je voda pravica. Kaj boš s pravico, če pa vode ni?

Zima prinese sneg. Vse ceste ne morejo biti splužene naenkrat. Torej se je potrebno obnašati razmeram primerno. Primeš za lopato, odmečeš, kjer lahko, namestiš verige in v službo v dolino. V mestu je pa pločnik pred hišo ali blokom problem. Bomo pa komunalo tožili …

Upiram se logiki »uporabi in zavrzi«. Stroje poskušam popravljati, dokler se le da. Letos smo z novim nadomestili 23 let star pralni stroj.

Ne rečem, da delam kaj posebnega

Za kmečko okolje pač ne. Odzivi ljudi iz urbanih področij (ne vseh, Bogu hvala) na način življenja, ki ga v hribih živimo, pa me skrbi. Koliko pritoževanja, tarnanja, zahtevnosti, nezadovoljstva …

V tej moderni družbi, kjer naj bi bila vladavina prava (pravo pa je tako, da si en akt trije pravniki razlagajo na tri načine), se je mnogim zelo globoko zasidrala misel, da mora država poskrbeti za vse, življenje pa naj teče s čim manj napora. In tako se vzgaja nova generacija. Scrkljana generacija.

Vem, kaj me dela dedca

Navzven nimam videza dedca po merilih tega sveta. Velik, suh, v gostilne ne zahajam, ne mečem se ven, pa še premlad sem v fris za svoja leta – tako pravijo.

A mogoče me to dela dedca:

vem, da nihče drug kot moški ne more vzgajati za napore, premagovanja, odrekanja, žrtvovanja. A najprej mora sam tako tudi živeti.

Ugotovil sem pa že, da moške resnice ne gre iskati takrat, ko nas je veliko na kupu. Šele na štiri oči se spozna.

Ne želim se scrkljati.

 

Dušan Lanišek

Foto: Unsplash

Možje s predpasniki?

Člani zakonske skupine so se po rednem srečanju spontano odločili za moško druženje – s predpasniki in ob moki. Ob dnevnem svetopisemskem odlomku so združili duhovno in praktično – peko kruha pod vodstvom Jana. Vmesna pogostitev, dobra volja in globoki pogovori so dali večeru poseben pečat. Ob koncu so se ob toplih hlebcih Bogu zahvalili za vsakdanji kruh in dragoceno prijateljstvo.
Gostujoči avtor

Matic Vidic: Moški, ki je moral pasti, da je lahko vstal

Matic Vidic je stalni diakon, logoterapevt in spremljevalec Romov, ki je v našem podkastu Odnosi so zakon odkrito spregovoril o svoji življenjski poti. Njegova zgodba je pretresljiva, a hkrati polna upanja. Preizkušnje, s katerimi se je soočal, so ga oblikovale v moža, očeta in Božjega služabnika. Danes pomaga mnogim, ki se znajdejo v stiski, in s svojim pričevanjem dokazuje, da je mogoče tudi iz najtemnejših trenutkov najti novo pot.
Uredništvo

Moški pohod po Bohinju: Čudovita narava, lepo vreme in Sveti Duh

Na majskem moškem pohodu se je 10 utrjenih mož odpravilo na pot po Bohinju (31 km, dobrih 1200 m višine). Doživeli smo bližino Svetega Duha, malo »pozabljenega« Boga. Razmišljali smo in se pogovarjali ob katehezah in molitvi o tem, kam v naše življenje Sveti Duh vstopa ...
Miha Vrbinc

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.