Najin zakon ni asfaltna cesta, ampak makadamska pot

Za makadamsko cesto je značilno, da je polna kamenčkov. Ko hodiš po njej, škripa. Tako kot kdaj škripa v najinem zakonu.

Polona Šergon

Asfaltnih cest resnično ne maram. Pa vem, da marsikje morajo biti, ker bi sicer marsikdo v marsikateri zasneženi zimi ostal na marsikaterem hribu.

Po drugi strani makadamske in gozdne poti naravnost obožujem. Mogoče ta ljubezen sega še v čas, ko sem kot lastnica konja mrzlično iskala primerno podlago, po kateri bi se dalo jezditi vsaj v drncu, če že ne v galopu.

Morda me kot sanjavega človeka navdušuje skrivnostna romantičnost samotnih poti, ki vodijo v neznano. Najbrž razlog tiči tudi v tem, da se danes kot včasih pretirano zaskrbljena mama z otroki raje sprehajam po poteh, na katerih mi ni treba ves čas paziti, ali bo od nekod pridrvel avto.

»O, kako ste vi lepa družinica!«

Ko takole razmišljam, ugotavljam, da me pri makadamskih poteh in kolovozih privlači njihova neolepšana pristnost.

Asfalt se mi zdi kot nepotreben puder na obrazu naravno lepe ženske, kot nekaj, kar je od daleč lepo, »zglancano«, od blizu pa smrdi in iz njega puhti zadušljiva vročina.

In včasih se mi prav takšen zdi marsikateri zakon. Tudi najin. »O, kako ste vi lepa družinica!« velikokrat slišiva z možem. Seveda nama takšen poklon godi, obenem pa, vsaj mene, spreleti misel: »O, ko bi vi vedeli, kako je v resnici …«

Ko na poti škripa …

Za makadamsko cesto je značilno, da je polna kamenčkov. Ko hodiš po njej, škripa. Tako kot kdaj škripa v najinem zakonu. Takrat je pomembno, da to škripanje slišiva. Pa ne le, da ga slišiva, ampak da glede njega tudi kaj ukreneva.

Včasih bo dovolj že to, da se ustaviva in si pogledava v oči. Škripanja ne bo več in slišala bova ptičje petje. Na asfaltu se škripanja ne sliši in lahko se je pretvarjati, da ga ni, ali slepo upati, da ga nikoli ne bo.

Ostri kamenčki preteklosti

Ko hodiš po makadamski poti, slej ko prej stopiš na oster kamenček, ki te zbode v podplat. In takrat kdaj tudi zaboli.

Pa vendar naju ti kamenčki, ki ju nosiva iz preteklosti v sedanjost (in jih bova najbrž tudi v prihodnost), čeprav so boleči, opominjajo, da sva le nepopolni in ranljivi bitji, ki potrebujeta drug drugega.

Takrat je prav, da se ustaviva, pregledava podplate drug drugemu in kamenčke odstraniva, pa čeprav ta boleči ukrep od naju zahteva potrpljenje. Če čez svojo zakonsko pot položiva asfalt, je to veliko težje – takrat do kamenčkov sploh ne prideva, ampak drviva po cesti z veliko hitrostjo, kot da je vse v redu … vendar so kamenčki kljub vsemu spodaj, pa čeprav pod debelo asfaltno prevleko.

Prah s ceste

Včasih se makadamska cesta zapraši. Tako kot se praši ob najinih burnih prepirih. Ni prijetno. Prah ti zamegli pogled in umaže vse, kar se nahaja v bližini. Sozakonca vidiš zgolj umazanega od prahu in pozabiš na to, da je v resnici čudovit.

Pa vendar se prah slej ko prej poleže. Na primer takrat, ko pade na zemljo osvežujoč dež … kot pade kakšna solza obžalovanja in beseda oprosti. Takrat še bolj ceniš pogled na vsako v prahu prej nevidno cvetlico.

Bog je blagoslovil tudi vse najine kamenčke

Marsikdaj tudi midva, ko stopiva pred druge (ali drug pred drugega), na svoj zakon hote ali nehote prelijeva asfaltno prevleko. Pa dobro veva, da to ni dobra praksa. Bog naju je ustvaril takšna, kot sva, spravil naju je skupaj in najin zakon blagoslovil – z vsemi kamenčki vred.

Zato bova naslednjič, ko naju bo kdo pohvalil, kako čudovit par sva, pogumno povedala, da tudi pri naju marsikdaj škripa, bode in se praši, ponosna na privlačno pristnost najine zakonske poti. Morda bodo ta čar znali ceniti tudi drugi. In midva.

Foto: Unsplash

Ali sva prestara za gradnjo odnosa?

Ne, seveda ne! Tako odgovarja ekipa, ki je pripravljala in na Valentinov vikend tudi prvič izvedla nov tematski seminar Najin zakon v zrelih letih. Da za gradnjo odnosa ni nikoli prepozno, se očitno strinjajo tudi mnogi zakonci, ki so pohiteli s prijavami in seminar »razgrabili« v dveh dneh. "Kako bova preživela leta, ki so pred nama?"
Marjeta Bec

Ljubezen, ki raste z leti – kako ohranjati živ zakon?

V podkastu Družina in Življenje sta v seriji Najina zakon zgodba tokrat gostovala zakonca Tone in Anica Sečnik. S svojo srčnostjo in iskreno pripovedjo sta razodela dragocene resnice o zakonu, ki ne le traja, ampak s časom postaja vse globlji in bogatejši. Njuna zgodba je pričevanje, da je zakon kot živ organizem, ki potrebuje nego, čas in predanost.
Uredništvo

Prihaja NajinEp – prva slovenska katoliška aplikacija za zakonce!

Mnogo odnosov zaide v rutino, pogosto se zgodi, da se par začne oddaljevati – stik se izgublja, pogovori postajajo površinski, skupni trenutki pa redkejši. NajinEp je aplikacija, ki paru pomaga že z nekaj minutami na dan narediti veliko spremembo v odnosu. Ponuja različna vsebinska 'potovanja' ...
Marjeta Bec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.