Midva in 15 vnukov skupaj na romanju

Ko sem pred leti prebrala knjigo Kraljica Slovencev, v kateri Ivan Sivec govori o našem narodnem svetišču Brezje, o romanjih, ozdravljenjih in uslišanjih, se mi je odkrilo, da bi lahko bilo eno mojih in moževih poslanstev romanje z vnuki.

Anica Sečnik

Ko sem pred leti prebrala knjigo Kraljica Slovencev, v kateri Ivan Sivec govori o našem narodnem svetišču Brezje, o romanjih, ozdravljenjih in uslišanjih, se mi je odkrilo, da bi lahko bilo eno mojih in moževih poslanstev romanje z vnuki.

Ni potrebno daleč, ni potrebno veliko

Na prvo romanje smo se odpravili k cerkvici sv. Lovrenca na majhnem barjanskem gričku. Vnuki so bili še majhni, večinoma predšolski, in bilo jih je tudi manj kot pozneje. Cerkev je bila zaprta, zato smo kar zunaj zapeli litanije Matere Božje, ki so jih mali romarji spremljali po svojih zmožnostih. Sledila je malica, otroški živžav v naravi in vožnja proti domu.

Temu so sledila romanja do drugih božjepotnih cerkva. Enkrat letno. Udeležba je bila včasih stoprocentna. Rojevali so se bratci in sestrice in najin avto je postajal premajhen. Romarjem so se zato pridružili tudi starši, program pa je ostal enak: pot do cerkve, pete litanije, igre in agape.

Poskusili smo malo več

Lani smo se na zadnji avgustovski dan odpravili na Višarje: 15 vnukov, dva starša in midva z možem. Bil je meglen, oblačen in za dež narejen dan, zato smo sedli v gondolo in prispeli do cerkve ravno še pred začetkom slovenske sv. maše, ki je vsak delavnik opoldne. Sodelovali smo z ministriranjem, branjem berila in petjem. Napredek! Sledil je kratek sprehod do vrha Višarij ter malica, razposajeno, veselo druženje bratov in sester, bratrancev in sestričen ob srečnih starših in starih starših.

Bogu hvala za trenutke Božje bližine prek ljubečih odnosov, doživetja narave, sv. evharistije, zgodb svetnikov in dobrih ljudi.

Nato pa spust v dolino in vožnja proti domu. Z nama so se peljali trije radovedni in zgovorni vnuki. Teme so se kar vrstile in na koncu smo se dogovorili, da se bomo srečevali tudi med letom, na pogovornih uricah. Žal so sledile omejitve zaradi epidemije, ampak obljuba dela dolg!

Bogu hvala za trenutke Božje bližine prek ljubečih odnosov, doživetja narave, sv. evharistije, zgodb svetnikov in dobrih ljudi. Vse to sodi k romanju, se zapisuje v duše romarjev in v knjigo življenja.

S tremi vnukinjami v Medžugorje

Naj zaključim s spominom na še eno medgeneracijsko romanje. Pred dvema letoma sva se z možem opogumila in sva se s tremi vnukinjami (od 12 do 14 let) z avtom podala na dolgo pot v Medžugorje, na kraj milosti, močnega duhovnega doživetja in spodbude.

Dekleta so želela k spovedi, našla so hrvaško govorečega duhovnika in tako s čistimi srci zaključila romanje.

Nastanili smo se pri prijaznih gostiteljih in se takoj po prihodu in večerji okrog desetih odpravili k bronastemu Jezusovemu kipu, ki mu nerazložljivo ves čas iz kolena polzi tekočina. Množica je potrpežljivo čakala, da se bo povzpela do kipa in obrisala Jezusove »solze«, se z njimi pobožno pokrižala in z robčki popila tekočino.

Čakali smo do polnoči in čez, dekleta je zeblo, delala so počepe, da so se ogrela, nikakor pa niso želela izpustiti teh svetih trenutkov. Ko smo ob pol enih ponoči iskali svoje prenočišče, smo se zgubili. V tistem pa je za nami pripeljal policijski avto, ki nam ga je pomagal najti.

Bose do križa

Naslednje jutro smo se namenili na Križevac. Vnukinjam sva povedala, da so nekateri najini otroci nekoč bosi poromali do križa. To je bila spodbuda tudi zanje, da so se sezule in bose prehodile pot v obe smeri. Globoko doživetje je bilo tudi srečanje ljudi, ki so v tišini, globoki veri in zaupanju premagovali strmo in kamnito pot h križu. Bilo je nepozabno! Sledilo je kosilo, ki smo ga zaužili z veliko hvaležnostjo.

Dan smo zaključili z udeležbo pri množično obiskani sv. maši na prostem za cerkvijo. Dekleta so želela k spovedi, našla so hrvaško govorečega duhovnika in tako s čistimi srci zaključila romanje.

Naše opeke

Bogu sva neizmerno hvaležna za to pot; prosiva za moč, da bi tudi mlajšim vnukom lahko omogočila lepo duhovno doživetje.

To so naše »opeke«, ki jih prinašamo v veri, da Gospod zida hišo!


Foto: Tone Sečnik in Canva

Mladi in stari niso za skupaj! Res?

Voditelji seminarja smo vedno znova navdušeni nad tem, kako zelo se starejša generacija trudi, da bi bila v oporo mladim in so se zato pripravljeni naučiti tudi česa novega. Čeprav so mnogi med njimi dali skozi težko šolo življenja, želijo svojim mladim dati drugačno popotnico. In to je res veliko znamenje upanja!
Marjeta Bec

Koga naj poslušam, na koga naj se oziram?

Moja starša sta bila strašno mlada, ko sem se jima rodila. In rodila sem se zaljubljena v njiju. Spomnim se, kako je bila moja mami lepa, hkrati pa polna žalosti in bolečine. Čutila sem jo že mnogo prej, preden me je vzela v naročje, in iskala sem njeno bit, njene srčne okruške; ti so me mnogokrat porezali. A to me ni odvrnilo od upanja, hrepenenja in koprnenja po nežnosti …
Gostujoči avtor

“Konfliktnost med taščo in snaho nakazuje na nezrel odnos tašče”

Odnos med taščo in snaho je pogosto prikazan kot izziv, poln nesoglasij in napetosti. Vendar pa je lahko tudi vir podpore, razumevanja in prijateljstva. Ključ do uspešnega odnosa leži v medsebojnem spoštovanju, odprti komunikaciji in pripravljenosti na kompromise. Pomembno je, da obe strani prepoznata vrednost in prispevek druge v življenju ljubljene osebe – sina in moža ...
Gostujoči avtor

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.