“Mami, zakaj moramo spet k maši?”

V zadnjem času smo se v različnih krogih pogovarjali o vlogi tradicije v naši osebni veri. Že v najinem zakonu z možem je bilo na začetku kar pestro na tem področju. Matej ima namreč rad tradicijo. Veliko mu pomeni. Ko sva šla pred poroko h kakšni bolj »modernistični« maši, je kar zavijal z očmi, ko je gledal duhovnike in ministrante, ki se niso ravnali po bogoslužnih pravilih.

Marjeta Bec

V zadnjem času smo se v različnih krogih pogovarjali o vlogi tradicije v naši osebni veri. Že v najinem zakonu z možem je bilo na začetku kar pestro na tem področju. Matej ima namreč rad tradicijo. Veliko mu pomeni. Ko sva šla pred poroko h kakšni bolj »modernistični« maši, je kar zavijal z očmi, ko je gledal duhovnike in ministrante, ki se niso ravnali po bogoslužnih pravilih.

On tako, jaz pa …

Sama nisem bila tako tradicionalistična. Upirala sem se ideji, da je potrebno iti k maši, k procesiji, na molitev rožnega venca … zato, ker se tako pač dela. Ker je to edino prav. Ker Bog to pričakuje od mene, če hočem biti dobra kristjanka.

Najina svetova sta tukaj velikokrat trčila med sabo in zelo sva se brusila na tem področju.

Tradicija, ki ni sama sebi namen

Danes, po več kot 14 letih zakona, lahko rečem, da sva na »isti liniji«. Sama čedalje bolj spoznavam tradicijo skozi nov pogled. Matej zna namreč meni, pa tudi otrokom, zelo dobro razložiti, kakšen je pomen določenih obredov. Ko postavim tradicijo v nek kontekst, ko ni več sama sebi namen, ko v njej vidim način, kako lahko častim Boga, se spremeni tudi moj pogled nanjo.

Potem litanije Matere Božje niso dolgčas, ki ga je potrebno nekako preživeti, ampak moj posvečen čas, ko kličem Marijo in jo prosim, naj posreduje zame pri Bogu. Potem rožni venec ni molitev starih mam in očetov, ampak moj čas umiritve in klicanja blagoslova na vse, za katere molim. Potem sveta maša ni obveznost, ampak hrepenenje po srečanju z Jezusom v evharistiji.

Tradicija sama po sebi ni slaba. Jo je pa potrebno osmisliti. Generacije, ki prihajajo, namreč ne bodo zadovoljne z odgovorom, da je nekaj potrebno narediti samo zato, ker je tako »prav«. Hotele bodo odgovor na vprašanje: zakaj?

“Mami, zakaj moramo spet k maši?”

Zakaj moramo danes k maši, je tudi pogosto vprašanje najinih otrok. Če sva na začetku odgovarjala z: ker je nedelja, ker je praznik … zdaj odgovarjava drugače. Povabiva jih, naj gredo pozdravit Jezusa. Mu izročit svoje skrbi in se mu zahvalit za vse lepo, kar se jim je zgodilo.

Pri župnijskih “zoom” šmarnicah vsak večer zapojemo litanije. Čeprav med samim bogoslužjem najini otroci navadno niso ravno zgled svete pobožnosti in imam velikokrat občutek, da prav ničesar ne odnesejo, sem vedno znova presenečena, ko ugotovim, da vseeno poslušajo in slišijo.

Štiriletnik je pri šmarnicah ponavadi tiho. Toda med obuvanjem čevljev za v vrtec si prepeva vzklike iz litanij. Dvanajstletnica se na šmarnice priklopi s »svojega« računalnika in ne sedi skupaj z nami na kavču, a hkrati na šmarnice povabi neverno sošolko.

Na »zakaj« si moramo odgovoriti vsak zase. In če starši vemo, zakaj nekaj počnemo, je verjetnost, da nam bodo sledili tudi otroci, veliko večja.

Za dan žena sem dobila … vrečko kamnov

Ob možu in otrocih se mi je dojemanje tega dne spremenilo. Ta dan za moje najbližje pomeni priložnost, da me razveselijo, da mi povedo, koliko jim pomenim. Moj izziv je, da sprejmem njihov izraz ljubezni do mene. Štiri dni po dnevu žena pa sem dobila posebno presenečenje ...
Jana Kuzma

Tisti poletni teden v Veržeju

Potem ko sva več let od daleč in nekoliko zadržano spremljala navdušene objave o DiŽ-evih tednih družin, je pozimi pred letom dni po nenadnem vzgibu dozorela misel, da se tudi mi prijavimo. Prvi večer po namestitvi in večerji začnemo s programom. Sprašujeva se: Je to res za naju, za nas?
Maja Bitenc

Kaj skuša prikriti blišč decembrskih lučk?

Ko opazujem vso to bleščavo, si ne morem pomagati, da ne bi pomislila: kaj se v resnici skriva za vsem tem? Logično je, da v decembru prižigamo luči. Dnevi so kratki in teme je res preveč. Toda ali ni pretiravanje, ki smo mu priča, znamenje nečesa drugega?
Marjeta Bec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.