Kam naj ga vpiševa?

Z ženo sva se poleti večkrat pogovarjala, kaj bi sinu predlagala za popoldanski krožek: med počitnicami se je navdušil nad skavti (no, vsaj nad kurjenjem ognja), rad tudi »igra« na harmoniko, zelo ga zanima kmetijstvo …

Anže Čelik

S šolskim letom se v naši družini prične (oz. nadaljuje) tudi obdobje dnevne rutine. Letos v to kolesje uvajava že tretjega sina.

To pomeni: bujenje ob 5:50, zajtrk, šola/vrtec/služba, kosilo, popoldanske aktivnosti, večerja (in pred njo še vztrajno priganjanje otrok v hišo), molitev, spanje.

Vedno potrebujemo kar nekaj časa, da se večerne aktivnosti pred spanjem zaključijo vsaj tja do pol osme ure. K temu nam sedaj vse bolj pripomorejo tudi krajši dnevi.

Zvrhan koš ponudbe

Najstarejši sin obiskuje drugi razred. Že prvi šolski dan je domov prinesel seznam interesnih dejavnosti (po domače, krožkov). Verjeli ali ne, izbiramo lahko med več kot petdesetimi aktivnostmi. Presenetil me je npr. kamnoseški krožek. Pohvalno!

Z ženo sva se poleti večkrat pogovarjala, kaj bi sinu predlagala za popoldanski krožek: med počitnicami se je navdušil nad skavti (no, vsaj nad kurjenjem ognja), rad tudi »igra« na harmoniko, zelo ga zanima kmetijstvo …

Enotna sva, da ga na krožek vpiševa le pod pogojem, če bo sam izkazoval interes (torej ne po najinih željah in morebitnih neizpolnjenih sanj iz lastnega otroštva).

Sin ne potrebuje »vsega«

Glede na dandanašnje trende (in opazovanje okolice), bi moral sin obiskovati krožek ali dva, pri čemer smo, jasno, ravno toliko vpreženi tudi starši. Z ženo imava že sedaj včasih občutek, da je med tednom eno samo hitenje.

Ko smo prve šolske dni odprli to temo, nama je sin dal jasno vedeti, da je najrajši doma.

Z njegovim odgovorom sem bil pomirjen in dobil tudi potrditev v mojem razmišljanju – pred njim je še celo življenje in res ni potrebno, da bi »vse« osvojil/videl/izkusil že v ranih letih.

Ogromno interesnih dejavnosti se najde doma

Da ne bo pomote, ne nasprotujem krožkom. Hvala Bogu, da so in da otroci lahko ob njih razvijajo svoje talente (Luka 19,11–27). Še več, ob tem lahko otroku privzgojimo še čut za vztrajnost in potrpljenje.

Ni pa vedno potrebno, da otroke zasujemo s krožki že na začetku šolanja (in za povrh še v oddaljenem mestu).

Ogromno interesnih aktivnosti je moč najti tudi doma. Tako se lahko v enem popoldnevu zvrsti ducat »krožkov«: vožnja/dirka s kolesi in traktorji, plezanje po drevesih, nabiranje paglavcev v bližnji mlakuži, podiranje/žaganje grmovja, izdelovanje mlinčkov, risanje/barvanje slikanic, petje, kurjenje ognja ….

Priznati pa je potrebno, da slednje prav tako zahteva angažiranost nas staršev (sploh nas očetov pri fantih) – bolj, kot če jih vpišemo na krožek. No, tu pa se mogoče komu že ustavi …

Vse ob svojem času

Menim, da otrokovi talenti »pridejo na površje«, ko otrok za to dozori. Potem je, kot piše psalmist:

Tak je kakor drevo,
zasajeno ob vodnih strugah,
ki daje svoj sad ob svojem času
in njegovo listje ne ovene;
vse, kar dela, uspeva.

(Psalm 1,3)

Si ne želimo tega za svoje otroke?

Včasih je največja preizkušnja prav za nas starše, da otrokom damo čas in jih tako pustimo zoreti.

Lep primer takšnega dolgega zorenja je letošnji fenomen francoske pentlje – Primož Roglič. Svoj kolesarski talent je »ugotovil« šele ob koncu najstniških let (izjemno pozno za današnja »pravila«) in s tem potrdil rek »kjer je volja, tam je pot«.

Foto: Unsplash

Otroci naj bodo načrtovani in zaželeni. Zakaj?

Ta citat sem zasledila v priročniku za nosečnice pod člankom priznane ginekologinje, ki seveda tik pred tem našteje številne učinkovite metode preprečevanja »nezaželene« nosečnosti. Radi načrtujemo in načrtujemo vse. Koliko prostora pustimo za nepredvidljive dogodke, za katere radi rečemo, da je to Božji načrt?
Gostujoči avtor

Septembrska hektika, preobremenjena mama in kaplje v času

Zadnje dni avgusta vsi starši vedo, kako zelo si učitelji zaslužijo svojo plačo. Ne spomnim se več, kje sem pobrala to »modrost«, sem se pa konec počitnic res pogosto spomnila nanjo. Pa ne toliko zaradi svojih otrok, ki so obdobje nujnega varstva in animacije že prerasli, ampak zaradi pogovorov s prijateljicami in znankami: "Komaj čakam, da se spet spravimo v tirnice, otroci so čisto razštelani ..."
Saška Ocvirk

Prvi šolski dan? Blagoslavljajte!

Prvi šolski dan. Vas skrbi, kako bo šlo letos otrokom v šoli? Blagoslavljajte svoje otroke. Vas skrbi, kako se bodo razumeli s sošolci? Blagoslavljajte njihove sošolce. Se sprašujete, ali boste zmogli natempirane dneve in polne urnike?
Marjeta Bec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.