Bilo je točno 14 dni do velike noči. Duhovnik nas je pri pridigi spraševal, če znamo kakšen citat iz Svetega pisma na pamet. Po obrazih sožupljanov sodeč nihče ni bil navdušen, da bi mu iskreno odgovoril. Bolj malo. Morda citat, ne pa reference. Potem je otroke spodbudil, če danes začnejo in osvojijo en citat na dan, jih do velike noči znajo 14.
V resnici sem to spodbudo potrebovala jaz!
Že dolgo me je preganjala misel, kako moje male gobice vpijejo vse, kar slišijo ali preberejo. Na pamet znajo citirati Garfielda z vsemi njegovimi »trapastimi forami«. (Preskočimo dejstvo, da tole pišem v ponedeljek zjutraj, ko se Garfield pretegne v postelji, trešči budilko in zajamra: »Sovražim ponedeljke!«).
Poznajo citate iz Vihca, iz Vrhovišnika pa vse do Štoparskega vodnika po galaksiji in skladno s tem na moja vprašanja o življenju (Kdo je pojedel vse sladoledne lučke in pustil prazno embalažo v zamrzovalniku kot lažno upanje?), vesolju in sploh vsem – odgovorijo z »42«. O tem, da se pri nas doma pogovarjamo s citati iz risank, sploh ne bom izgubljala besed.
Tako sem sprejela impulzivno odločitev, prišla domov in na kartončke z barvnimi flomastri zapisala:
14 citatov, ki bi jih moral znati vsak otrok
Veselite se v Gospodu zmeraj, ponavljam vam, veselite se. (Flp 4,4)
Vse kar diha, naj hvali Gospoda. Aleluja. (Ps 150,6)
Mislite na to, kar je zgoraj, ne na to, kar je na zemlji. (Kol 3,2)
Gospod je dober do vsakega, njegovo usmiljenje je nad vsemi njegovimi deli. (Ps 145,9)
Gospod naj te blagoslovi in te varuje. Gospod naj da sijati svoje obličje nad tabo in naj ti bo milostljiv. Gospod naj dvigne svoje obličje obličje nadte in ti podeli mir. (4 Mz 6, 24-26)
To je dan, ki ga je Gospod naredil, radujmo se in se ga veselimo. (Ps 118, 24)
Tvoja beseda je svetilka mojim nogam, luč moji stezi. (Ps 119, 105)
Ljubi Gospoda svojega Boga, z vsem srcem, z vso dušo in z vso močjo. (5 Mz 6,5)
Kdorkoli bo klical Gospodovo ime, bo rešen. (Rim 10,13)
Zahvaljujem se ti, ker sem tako čudovito ustvarjen. (Ps 139,14)
Vi ste luč sveta. Mesto, ki stoji na gori, se ne more skriti. (Mt 5,14)
Krepak in odločen bodi. Ne boj se in se ne plaši. Kjerkoli boš hodil, bo s teboj Gospod, tvoj Bog. (Joz 1,9)
Bodite drug do drugega dobrosrčni in usmiljeni ter drug drugemu odpuščajte, kakor je tudi vam Bog milostno odpustil v Kristusu. (Ef 4,32)
Gopsod je moj pastir, nič mi ne manjka. (Ps 23,1)
Zakaj si upam trditi, da jih mora znati vsak otrok?
Ker načrtno učenje svetopisemskih vrstic vpliva na mnogo področij življenja naših otrok. Od splošne razgledanosti – saj je Sveto pismo ena izmed najvplivnejših knjig v zgodovini človeštva, njegovo poznavanje nam omogoča razumevanje številnih referenc v literaturi, umetnosti, glasbi in zgodovini –, skozi moralne vrednote – saj v njem najdemo »univerzalne« moralne vrednote, ki si jih kot starši želimo posredovati svojim otrokom: ljubezen do bližnjega, sočutje, pravičnost in odpuščanje –, pa vse do duhovne rasti, ki odraščajočim otrokom pomaga pri razvoju njihove vere in osebnega odnosa z Bogom.
Mnogi svetopisemski citati so navdihujoči in motivacijski. Otrokom lahko dajo moč in upanje v težkih trenutkih.
Kaj pa najstniki?
Moji otroci so igrico pomnjenja citatov hitro pograbili in z veseljem sodelovali. Pri njihovem navdušenju pa je bil gotovo na delu Sveti Duh, saj sama ne premorem tako dobrega pedagoškega pristopa.
In iz vsega srca vam privoščim, da vam vaš najstnik »jezika« tako, kot to obvlada moj. »Filip, vadit’ moraš flavto, jutri boš vprašan glasbo!« On meni nazaj: »Ne bom, zmatran sem. Dovolj je dnevu njegova lastna teža. Jutri se bom pa z enko iz glasbe soočil.« »Če si se tako odločil … Potem pa vsaj posesaj svojo sobo, iz vsega prahu bi Bog lahko še enega Adama oblikoval!« »Oh mami, pomni človek, da si prah in da se v prah povrneš! Moja soba je pač Raj!«
“Pri roki”, ko jo najbolj potrebuješ!
Naši otroci rastejo v svetu, ki je poln negotovosti, zato se mi zdi še kako pomembno, da se bodo ob življenjskih izzivih in preizkušnjah znali zateči po tolažbo, upanje in usmeritev k pravemu Viru. S pomnjenjem Svetega pisma imamo namreč takojšen dostop do Božje besede takrat, ko jo najbolj potrebujemo.
Foto: iStock, Canva, arhiv DiŽ
Članek je bil prvotno objavljen v reviji DiŽ.