Če bi čakali lepo vreme, ne bi doživeli tega lepega dneva

Kljub slabi vremenski napovedi smo vztrajali in zaupali v Božjo previdnost, kar se nam je tudi obrestovalo. Po kosilu je posijalo sonce in megle so se razbežale, zato smo se odpeljali na Rafkovo rojstno domačijo. Sprehodili smo se po čudovitih travnikih in občudovali planoto ter gozdove. Seveda tudi tokrat ni šlo brez iger, ob katerih smo se do solz nasmejali ...

Katarina in David Ipavec

Na prvo junijsko nedeljo, nedeljo Sv. Trojice, smo se zakonci štirih zakonskih skupin iz Črnič in Kamnja na Primorskem odpravili na zaključno srečanje na Šentviško Goro. Tja nas je velikodušno povabil naš g. Rafko, ki je tudi duhovni spremljevalec vseh štirih zakonskih skupin.

Kljub slabi vremenski napovedi smo vztrajali in zaupali v Božjo previdnost, kar se nam je tudi obrestovalo. Ob osmih zjutraj smo se zbrali v Črničah, nadaljevali pot proti Mostu na Soči, kjer smo se okrepčali s kavo in ob 10.00 prispeli na deževno in hladno Šentviško Goro. Mašo je daroval g. Rafko, po maši pa nam je tamkajšnji župnik g. Franc Kavčič predstavil cerkev Sv. Vida.

Gostoljubni domačini so nam odstopili Gallusovo dvorano, tako namreč imenujejo njihov dom krajanov, kjer smo pripravili kosilo. Na Šentviški Gori naj bi bil namreč po nekaterih navedbah rojen skladatelj Jakob Petelin Gallus. Zagnani zakonci iz novonastale zakonske skupine Sv. Rok so nas presenetili s svojo zagnanostjo in pripravljenostjo. Bili smo deležni pravega nedeljskega kosila.

Po kosilu je posijalo sonce in megle so se razbežale, zato smo se odpeljali na Rafkovo rojstno domačijo. Sprehodili smo se po čudovitih travnikih in občudovali planoto ter gozdove. Seveda tudi tokrat ni šlo brez iger, ob katerih smo se do solz nasmejali. Gospod Rafko nas je tudi skozi igro preizkusil, kako se zakonca med seboj poznava.

Pot smo nadaljevali po planoti do Ponikev. Tam smo si ogledali cerkev obiskanja Device Marije, katere nastanek sega v srednji vek, v drugi svetovni vojni pa je bila požgana in skoraj povsem porušena. Ko so jo domačini po koncu vojne želeli obnoviti, so naleteli na številne ovire. Ob vztrajnem prizadevanju tedanjega župnika Janeza Lapanjeta, ki je za izdelavo načrtov zaprosil priznanega arhitekta Plečnika, so leta 1954 vendarle začeli z obnovitvenimi deli. Glavna dela, ki so jih večinoma prostovoljno opravili domačini, so bila zaključena leta 1958, baročna cerkev pa se je z obnovo povsem spremenila. Z mesta, kjer stoji, se odpira lep pogled na številne hribe nad dolinami Soče, Idrijce in Bače.

Veseli in polni lepih doživetij smo se odpeljali proti domu. Bogu smo hvaležni za to lepo srečanje in novonastala prijateljstva.

Foto: Bogdan Lozar, Andrej Albreht

“V meni je vulkan veselja in hvaležnosti po doživetem”

Ste že kdaj doživeli kaj tako lepega in veličastnega, da je v vašem srcu še dolgo hrumelo kot vulkan, ki se pripravlja na izbruh? ...
Dani Siter

Najina različnost – temelj za spor ali dopolnjevanje?

Običajno so razlike med ljudmi temelj za prepir ali za zavidanje. Tako je v našem življenju. Tako je velikokrat v skupnosti Cerkve, v župnijah: eni poudarjajo samo molitev, drugi samo petje, tretji popravila in čiščenje cerkve, četrti verouk … Pri apostolih je bilo drugače. Prvaka apostolov sta se zelo dobro dopolnjevala z darovi, ki sta jih prejela. Peter je temelj edinosti, Pavel je največji oznanjevalec evangelija ...
Katarina in David Ipavec

“Sprva nam je bilo malo nerodno, a na koncu je šlo zares”

Na drugo junijsko nedeljo smo se zakonci štirih zakonskih skupin, ki delujejo v župnijah Kamnje, Črniče in Batuje, zbrali na skupnem srečanju v župnišču v Kamnjah. Po kosilu smo ob kavi še skupaj pokramljali in se nasmejali ob spominih na vse prigode, ki smo jih doživeli na srečanjih v zadnjih 13 letih z našim g. Rafkotom. Kljub temu, da nas je večina že v srednjih letih in smo bili na srečanju brez otrok ...
Katarina in David Ipavec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.