V jubilejnem letu 2025, ko Družina in Življenje (DiŽ) praznuje 25 let delovanja, so se v sredo, 26. marca, v župniji Ljubljana Sveti Križ – Žale zbrali duhovni spremljevalci zakonskih skupin.
Duhovniki so prišli iz vse Slovenije, pa tudi iz zamejstva, kjer se v Celovcu srečuje zakonska skupina Slovencev, ki živijo v Avstriji. Srečanje je bilo namenjeno podelitvi izkušenj pri delu z zakonskimi skupinami, hkrati pa tudi skupnemu razmisleku o tem, kako v prihodnosti še bolj povezati laiške organizacije, kot je Družina in Življenje, z duhovniki, da bomo vsi skupaj bolj učinkovito delali za isti cilj: približati Jezusa ljudem.

Zakaj so zakonske skupine dragocene za župnijo?
Duhovni spremljevalci so večinoma župniki in mnogi so že sedaj preobremenjeni, saj nekateri pokrivajo več župnij. Pa vendar so poudarili, da z veseljem spremljajo zakonske skupine, saj so le-te za župnijo dragocene z več vidikov. V skupinah se pari medsebojno podpirajo in drug drugega opogumljajo, kar se vidi tudi v odprtosti za življenje. Skupine, ki so župnijske, v župnijah predstavljajo jedro župnijskih sodelavcev.
Duhovniki so izpostavili tudi, da so pri vabljenju v zakonsko skupino bistveno bolj uspešni tam, kjer to vlogo prevzamejo zakonci sami. Poudarili so, da so družine nosilci vere. Kjer tega ni, je z mladimi in otroki težko delati. Vera bo šla naprej tam, kjer živijo vero v družinah, v župniji tega ni mogoče nadomestiti.

Vrednost gradiv in voditeljskih parov
Duhovniki spremljajo različne zakonske skupine, ne samo tistih, ki delujejo po sistemu Družine in Življenja. Pri načinu, po katerem delujejo DiŽ-eve skupine, jim je najbolj všeč to, da je duhovnik res zgolj v vlogi duhovnega spremljevalca, da so gradiva pripravljena vnaprej in da srečanja vodi voditeljski par. To jih razbremeni in jim hkrati omogoči, da opravljajo svoje prvotno poslanstvo.
Voditelj Družine in Življenja Benjamin Siter se je vsem duhovnim spremljevalcem zahvalil za njihovo razpoložljivost in poudaril, da je za vsako zakonsko skupino, ki še ima duhovnika, njegova prisotnost res dragocena in pomembna. Povedal je tudi, da smo vsi skupaj sodelavci v Božjem kraljestvu in prosil za molitveno podporo, saj pri tem delu vsi doživljamo tudi duhovni boj.

Kar 300 zakonskih skupin!
Mojca Nuč, ki je pri Družini in Življenju odgovorna za zakonske skupine, je povedala, da trenutno deluje okrog 300 skupin, ki jih vodi 240 voditeljskih parov (nekateri vodijo več skupin) in v katerih se srečuje okrog 1500 zakoncev. Marjeta Bec je duhovnikom predstavila možnost organizacije pričevanj ter številne seminarje, ki jih pripravljamo z mislijo na zakonce v različnih življenjskih situacijah in preizkušnjah.
Srečanje smo zaključili z dogovorom, da postane tradicionalno in da se ob letu osorej spet srečamo.
Foto: arhiv DiŽ
