Nisem si želela hiše, ampak starša, ki bi imela lep zakon

Z možem imava precej močno izkušnjo medgeneracijskega sobivanja. Po poroki je bilo logično, da sva si stanovanje uredila v nadstropju hiše mojih staršev, saj so mi večkrat povedali, da so hišo zgradili zame. Sama si hiše nisem nikoli želela, želela sem si samo staršev, ki bi imeli lep zakon. Ker mama očeta ni spoštovala in z njim ni imela odnosa, je vso svojo energijo usmerjala v najino družino ...

Gostujoči avtor

Z možem imava precej močno izkušnjo medgeneracijskega sobivanja. Po poroki je bilo logično, da sva si stanovanje uredila v nadstropju hiše mojih staršev, saj so mi večkrat povedali, da so hišo zgradili zame. Sama si hiše nisem nikoli želela, želela sem si samo staršev, ki bi imeli lep zakon. Ker mama očeta ni spoštovala in z njim ni imela odnosa, je vso svojo energijo usmerjala v najino družino. Niti slučajno nama ni dovolila zgraditi svojega vhoda.

Odhod in vrnitev

To je močno načenjalo najin odnos, zato sva se po petih letih zakona in mnogih prepirih odločila, da greva v najemniško stanovanje. Odločitev je bila še posebej težka zato, ker sem edinka in sem strašno težko zapustila očeta, s katerim sva se dobro razumela. Skrbelo me je predvsem, kako bosta naš odhod preživela onadva.

Neizmerno sem hvaležna možu, ki mi je ves čas stal ob strani in mi zagotavljal, da bo podprl mojo odločitev, kakršnakoli že bo. In jo tudi je. Danes verjamem, da sem z odhodom od staršev rešila in utrdila najin zakon. Včlanila sva se tudi v zakonsko skupino in potem so šle zadeve samo še navzgor.

Nikoli nama ni bilo žal denarja za najemnino, ki sva jo plačevala devet let. Ker veva, zakaj sva jo! Starši pa so preživeli. 🙂

V tej isti hiši danes, po tridesetih letih in zdaj, ko sva midva ta stara, složno živimo tri družine in imamo tri ločene vhode. Smo se pa že večkrat usedli skupaj in dorekli oziroma spremenili pravila, da so za vse sprejemljiva. Nekaj sva se pa le naučila – tudi na svojih napakah.


Šla sva na seminar

V začetku februarja sva se z možem udeležila tematskega seminarja Ta mladi in ta stari v Veržeju. Spet eden tistih dobrih, DiŽ-evih seminarjev, kjer se zberemo zakonci s podobnimi težavami in si jih v krogu zaupanja brezskrbno podelimo.

Poslušali smo dve čustveni pričevanji zakoncev Bec in Škrobar, imeli pa smo tudi ta privilegij, da nas je spremljal odličen zakonski in družinski terapevt Miha Ruparčič. Precej stvari nam je razložil in odgovoril na marsikatero dilemo.

Veliko smo se pogovarjali o tem, kakšen odnos imamo do svojih staršev, kakšna so naša pravila skupnega sobivanja, kako zgodovina naših prednikov vpliva na nas in tudi o tem, kakšni so čustveno nezreli starši in kakšne težave imajo njihovi otroci.

Dve misli, ki mi odmevata po seminarju:

Včasih Bog pokvari tvoje načrte, da tvoji načrti ne bi pokvarili tebe. (Peter Pučnik)

Otrok ne more spoštovati svojih staršev, če se ne obnašajo tako, da jih lahko spoštuje. (Miha Ruparčič)

Seminar vsekakor priporočava vsem, ki ste zbegani, vam je težko in ne veste, kako naprej. Preberite 1 Mz 2, 24, kjer je zapisan Božji načrt za zakon. In še Mt 7,7-8, kadar boste obupovali.

Karmen in Andrej Frelih


Fotografije

s seminarja “Ta mladi in ta stari” februarja 2024 v Veržeju (arhiv DiŽ)

Zgodba o veliki družini, veri in vztrajnosti: Lojze in Mojca Kerin

V seriji podcast pogovorov "Najina zakon zgodba" je Benjamin Siter gostil zakonca Lojzeta in Mojco Kerin. Njuna zgodba je močno pričevanje o življenju v veliki družini, soočanju z bolečino izgube, trdnosti vere ter razumevanju zakona kot dolgoročne poti rasti in predanosti. Delila sta dragocene izkušnje o tem, kako skupaj premagujeta izzive in gradita trden odnos.
Uredništvo

Skoraj 100 nas je bilo – doživetje, ki ga nočeš zamuditi!

Za nekatere med nami je Crikvenica in Hostel Life center naš drugi dom. Tja zahajamo že zelo dolgo, mislim, da skoraj 15 let. Vsa leta smo tam najdevali čudovito zatočišče, oazo miru, ki je umeščena čisto ob obali, prostor, ki zadovolji vse naše potrebe po miru in »odklopu« od vsakdanjika. Poleg čudovite hrane in primernih sob za bivanje, je tam mnogim tako zelo domača dvorana za naša srečanja, kjer imamo pričevanja, slavljenja, svete maše …
Dani Siter, Uredništvo

Ali sva prestara za gradnjo odnosa?

Ne, seveda ne! Tako odgovarja ekipa, ki je pripravljala in na Valentinov vikend tudi prvič izvedla nov tematski seminar Najin zakon v zrelih letih. Da za gradnjo odnosa ni nikoli prepozno, se očitno strinjajo tudi mnogi zakonci, ki so pohiteli s prijavami in seminar »razgrabili« v dveh dneh. "Kako bova preživela leta, ki so pred nama?"
Marjeta Bec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.