Naš Bog nima uradnih ur

Oh, ta vzgoja in vzgojni proces! Traja celo življenje in mu ne moremo pobegniti ne mi, odrasli, ne naši otroci in ne naši vnuki. A k sreči imamo pomoč ...

Vilma Siter

»To se pravi, da je postava postala za nas vzgojiteljica, ki nas je vzgojila za Kristusa, da bi bili opravičeni iz vere« (Gal 3,24).

To Pavlovo misel sem običajno vedno le preletela. Danes pa me je prav to nagovorilo in me povabilo k razmišljanju o vzgoji. Kako pomembna je vzgoja v današnji družbi! Kako pomembna je še posebej za nas, krščanske starše, ki želimo svoje otroke pripeljati do osebne vere v Kristusa!

Apostol Pavel v pismu Galačanom spregovori o »postavi«, kar pomeni: o mnogih pravilih, zapovedih, prepovedih in jasnih navodilih, ki so del postave.

Postava – pravila so dobri temelji

V Pavlovem času je imelo vse to za dober razvoj posameznika poseben pomen, saj so  ljudje, ki so bili »vzgojeni« v skladu s postavo, imeli dobre temelje, da so lahko sprejeli vero v Kristusa. Če Pavel sam ne bi bil tako trdno zasidran v postavi, ne bi mogel postati tako goreč oznanjevalec Kristusa in njegovega nauka.

Pavel pa ni bil le natančno poučen o postavi, pač pa se je zelo trudil in je v izpolnjevanju postave svoje vrstnike visoko prekašal. In vse to se je dogajalo, preden je srečal Kristusa.

Kako velik izziv je to zame oziroma za nas, starše, še posebej za mlade starše. Vsi vemo, kako je danes vzgoja zahtevna, kako je večkrat težko vztrajati pri določenih pravilih in zahtevah, ki smo jih sicer dorekli in smo prepričani, da jih otrok mora spoštovati in se jih naučiti.

Meje, ki jih postavljamo, niso betonske ampak žive

Še posebej je na preizkušnji naša vztrajnost in doslednost, ko se nam otrok upira. Vendar vzgoja pomeni prav to: vztrajati na ljubeč in tenkočuten način – skrbeti, da meje, ki smo jih otroku postavili, ostanejo in zdržijo (meje, ki jih postavljamo, niso betonske, pač pa so »žive meje«, ki se celo upognejo, ko se na njih naslonimo).

Nenehno poučevanje in vodenje, »opremljeno« s sprejemanjem, je vzgoja, ki za naše otroke zgradi trdne temelje, na katerih bodo, ko bodo prišli do svoje osebne vere, lahko gradili naprej.

Pri tovrstni vzgoji ima veliko vrednost in poseben pomen tudi tradicija, ki ni za v staro šaro. Kdor smernice, ki mu jih je pomagala oblikovati tradicija, nadgradi z osebno vero, je na pravi poti.

Potrebujemo (po)moč

Dejstvo pa je, da če hočemo pri tem pristopu vztrajati, potrebujemo nenehno (po)moč od zgoraj. Imamo srečo, da naš Bog nima uradnih ur, da ga lahko vedno znova, v kakršnikoli situaciji in ob kateri koli uri potegnemo za rokav in ga prosimo za modrost in moč.

Odprimo Sveto pismo in črpajmo vsak dan.

Za dan žena sem dobila … vrečko kamnov

Ob možu in otrocih se mi je dojemanje tega dne spremenilo. Ta dan za moje najbližje pomeni priložnost, da me razveselijo, da mi povedo, koliko jim pomenim. Moj izziv je, da sprejmem njihov izraz ljubezni do mene. Štiri dni po dnevu žena pa sem dobila posebno presenečenje ...
Jana Kuzma

Otroci naj bodo načrtovani in zaželeni. Zakaj?

Ta citat sem zasledila v priročniku za nosečnice pod člankom priznane ginekologinje, ki seveda tik pred tem našteje številne učinkovite metode preprečevanja »nezaželene« nosečnosti. Radi načrtujemo in načrtujemo vse. Koliko prostora pustimo za nepredvidljive dogodke, za katere radi rečemo, da je to Božji načrt?
Gostujoči avtor

Septembrska hektika, preobremenjena mama in kaplje v času

Zadnje dni avgusta vsi starši vedo, kako zelo si učitelji zaslužijo svojo plačo. Ne spomnim se več, kje sem pobrala to »modrost«, sem se pa konec počitnic res pogosto spomnila nanjo. Pa ne toliko zaradi svojih otrok, ki so obdobje nujnega varstva in animacije že prerasli, ampak zaradi pogovorov s prijateljicami in znankami: "Komaj čakam, da se spet spravimo v tirnice, otroci so čisto razštelani ..."
Saška Ocvirk

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.