“Dali so nam drobtinico”: pričevanje po e-pričevanju

V postnem času so naši pričevalci na povabilo posameznih župnij že pričevali različnim skupinam (staršem veroučencev, zakonskim skupinam, molitvenim skupinam). Izkazalo se je, da so ljudje željni in žejni veselega sporočila. Sporočila o tem, da preizkušnje pridejo, vendar kristjani v njih nismo nikoli sami. V nadaljevanju bi radi z vami podelili odziv Branke Pirc, ki je pravzaprav pričevanje po e-pričevanju.

Uredništvo

Epidemija kroji naša življenja že več kot eno leto. V tem času je zastalo delo na pastoralnem področju, okrnjena je možnost obiska svetih maš. Že po prvem valu je bilo zaznati precejšen upad vernikov. V Družini in Življenju se srečujemo s številnimi zakonskimi pari in družinami, ki so se v tem obdobju znašli v stiski.

V postnem času so naši pričevalci na povabilo posameznih župnij že pričevali različnim skupinam (staršem veroučencev, zakonskim skupinam, molitvenim skupinam).

Izkazalo se je, da so ljudje željni in žejni veselega sporočila. Sporočila o tem, da preizkušnje pridejo, vendar kristjani v njih nismo nikoli sami.

V nadaljevanju bi radi z vami podelili odziv Branke Pirc, ki je pravzaprav pričevanje po e-pričevanju. Takole je zapisala:

Našla sva drobtinico

Pričevanje zakonskega para Čerin. Za nekaj časa je umirilo moje divjanje od ene na drugo brežino moje reke. Zalotim se, da premlevam, razmišljam, razpletam misli sem ter tja in vlečem črte, se sprašujem, kaj pa jaz, kje sva pa midva …

Aleš in Marinka Čerin sta naredila močan vtis name oz. na naju z možem. Milina te ženske, gospe Marinke, njena neskončno potrpežljiva in mirna – spokojna drža! Skozi njene beseda je grela toplina in svetlikala se je svetloba brez primere. Lepotica, jo je nekajkrat poimenoval njen mož Aleš. Lepotica. Kako spoštljivo je to izrekel! Koliko ljubezni je bilo v njegovih besedah! Modra ženska. Srečna. Uspelo ji je. Uspelo jima je.

Ko se projiciram v njeno življenjsko situacijo, se mi zdi nemogoče. Nemogoče, zame nemogoče, seveda! Tako se iščem in si poskušam odgovoriti. Jaz bi zapletla, ker bi neumorno razpletala in ponovno spletala. Ne znam, pa bi se morala naučiti drugače. Poznam se in si nisem všeč. Sedaj sem v letih, ko so spoznanja sicer pomembna, ker so nekako osvobajajoča.

Pa vendar, takih ljudi, takih pričevanj za naju ni bilo v naših mladih letih, ko bi bil še čas. Oziroma, midva (jaz) sva bila slepa in gluha, pa tudi ni naju bilo tam, kjer bi bilo dobro. Ni naju bilo tam.

Za Aleša Čerina smo pred časom molili in v DiŽ-u sem poslušala zgodbo o čudovitem človeku, ki ga takrat sploh nisem poznala. S svojimi mnogoterimi tipalkami pač v trenutku zatipam drugo dušo, posebej, če ta trpi, če se bori v agoniji bolečin in strahu. Njegovo pričevanje o hudi življenjski preizkušnji in posledično o globokih spoznanjih o veri, o sprijaznjenosti z resnico, ki je taka in nič drugačna, globoko zakoreninjeno prepričanje, utripajoč mir in sreča, zvrhana mera humorja, vitalnosti, uma, vse to in še kaj me je napolnilo z velikim občudovanjem.

»Dali so nam drobtinico« (predniki namreč), le drobtinico vere – spodbude in bilo je dovolj, odločilno, je navdušeno razlagal Aleš. Tudi, če ne moliš, če dvomiš, če narediš kup neumnosti in napak, če si navaden človeški povprečnež, pa čeprav »uspešnež«, če le tiste drobtinice nikoli ne izgubiš ali pomendraš, je to dovolj za upanje in za preživetje resnice. Le drobtinica.

Spet iščem sebe … Ne, ni vzporednic. Midva sva v popolnoma v drugačni zgodbi, najine preizkušnje so drugačnih vsebin, bistvo pa je isto: drobtinico sva vendarle našla nekje v žepu dotrajanega oblačila, od moljev požrtega. Kako žal mi je, da nisva obrnila vseh žepov že zdavnaj! Seveda ni čas za jokcanje … Le razmišljam in v mislih pišem drugačen scenarij svojega življenja: kaj bi bilo, če bi bilo … Ne. Sem v drugi zgodbi, v svojem poglavju, drugačna.

Ob tem pričevanju, pa tudi ob mnogih osebnih izpovedih parov, katerih pričevanja poslušava, kar hodiva na zakonsko skupino in predavanja v DiŽ-u, pa me vedno znova preveva prepričanje:

Takšna pričevanja so usodnega pomena za mlade zakonce.

Za mlade starše, ki so pred tem, da si ustvarijo družino, ali pa tudi, če so si jo že ustvarili in so se znašli na zgrešenih poteh, ali pa se zaslepljeni utapljajo v mnogih problemih tega časa. Kako privabiti mlade zakonce, da pridejo, da prisluhnejo, da se rešijo iz stigme bolne civilizacije?! To je zdaj vprašanje, ki ga k sreči uspešno rešujejo v DiŽ-u.

To se mi zdi tako zelo pomembno! Živa pričevanja.

Marinka in Aleš Čerin! Sta vera, upanje in ena velika ljubezen! Svet je lačen tega. Otroci pa imajo pogled, ki je nedolžen kot piš vetra v odročni gorski dolini.

Branka Pirc


Spodbujamo vas:

Povabite naše pričevalce v vaše župnije tudi vi. Na način, ki ga ta čas omogoča: E-PRIČEVANJE na Zoom-u.

Dodatne informacije in kontakt v zvezi z organizacijo e-pričevanja najdete na tej povezavi.


Foto: zaslonski posnetek, Canva

Škof Maksimilijan ob 25-letnici DiŽ: “Sveti Duh vas bo učil vsega”

Ob srebrnem jubileju Družine in Življenja nas je s svojo prisotnostjo in globokimi mislimi počastil celjski škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž. Njegov obisk je bil za našo skupnost dragocena potrditev našega poslanstva s strani Cerkve in hkrati močna spodbuda, da še naprej zvesto hodimo po poti služenja zakoncem in družinam, zasidrani v Kristusu. Škofova pridiga je odmevala z jasnimi sporočili upanja, ljubezni in vloge Svetega Duha v našem vsakdanjem življenju.
Uredništvo

Benjamin Siter ob 25-letnici: Srce DiŽ bije v pristnosti in dajanju naprej

Voditelj DiŽ-a Benjamin Siter je v svojem govoru na Brezjah poudaril pomen pristnosti, ranljivosti in trdnega zaupanja v Boga kot temeljev za prihodnost. Izrazil je hvaležnost ustanoviteljema, predani ekipi in številnim prostovoljcem, ki živijo poslanstvo 'dajanja naprej'. V viziji za prihodnost, ki vključuje tudi nove pristope, je izpostavil, da se moramo v spreminjajočem se svetu še bolj zavestno utemeljiti v Kristusu. Jubilej je tako označil ne le kot pogled nazaj, temveč kot odločen klic k novemu začetku in še globljemu zaupanju v Boga, ki nas bo vodil tudi naprej.
Uredništvo

Hvaležni za 25 let: Veliko praznovanje Družine in Življenja na Brezjah

Več kot tisoč udeležencev je na Brezjah 25. maja praznovalo 25-letnico Družine in Življenja. Zahvalno mašo je daroval škof msgr. dr. Maksimilijan Matjaž, ki je poudaril pomen družin, utemeljenih na stabilni zvezi moškega in ženske. Ustanovitelja Dani in Vilma Siter sta na akademiji spregovorila o pomenu odnosa z Bogom za medčloveške odnose. Sedanji voditelj Benjamin Siter je izrazil hvaležnost in poudaril usmerjenost v Kristusa za prihodnje delo. Praznovanje, polno hvaležnosti in veselja, se je zaključilo s sproščenim druženjem.
Marjeta Bec, Uredništvo

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.