Bereva, da se pobereva

Še dobro se spomnim dni, ko sva začela s hojo. Tisti občutki zaljubljenosti, nenehnega razmišljanja drug o drugem in velikega veselja. To obdobje je lepo, vendar se enkrat konča in prav kmalu pride do prvega spora. Kaj pa sedaj?

Boštjan Čerin

Še dobro se spomnim dni, ko sva začela s hojo. Tisti občutki zaljubljenosti, nenehnega razmišljanja drug o drugem in velikega veselja. To obdobje je lepo, vendar se enkrat konča in prav kmalu pride do prvega spora. Kaj pa sedaj? Ustaviš se, več časa nameniš pogovoru, iščeš rešitve in usklajuješ poglede. Pa vendar marsikateri problem ostane nerazrešen ali nerazumljen s strani »so-zakonskega kandidata«.

Najina pot hoje je bila precej polna takih konfliktov, ko nisva več vedela po kateri poti iti, nisva razumela potreb drug drugega in se spraševala, ali morda nisva preveč različna za skupaj.

Kako skupaj brati

Gotovo nisva prva, pa vendar bi rada spodbudila vse, ki začenjate skupno pot, da vzamete v roke knjige s področja predzakonske in zakonske tematike (o njih nekoliko več v naslednjem članku). In predvsem, da berete skupaj. Z vami bi podelila dva načina skupnega branja zakonskih knjig:

1. Skupaj beri, skupaj razpravljaj

To je način branja, pri kateri na zmenku najdeva primeren prostor, kjer naju nihče ne moti in eden od naju prebere odstavek ali dva knjige. Po navadi je že po dveh odstavkih čas, da se pogovoriva o vsebini prebranega, si izmenjava, kaj naju je nagovorilo, katere paralele najdeva tudi v najinem odnosu. Izmenjava si, kar naju je nagovorilo.

2. Beri sam, skupaj razpravljaj

Ta način branja zahteva nekoliko več odgovornosti. Fant in dekle se dogovorita, da bosta določen odsek knjige prebrala do določenega datuma in se bosta skupaj na zmenku pogovorila o prebrani vsebini. Pri tem načinu predlagam, da si komentarje, ki se vam porajajo ob branju, zapišete kar na kakšen »post-it« listek zraven besedila. Nato pa si na zmenku te komentarje izmenjata v pogovoru.

Plusi in minusi obeh načinov

Sama sva preizkusila oba načina. Sedaj v zakonu, ko dneve preživljava skupaj, ne vidiva smisla, da bi brala ločeno. Branje v nas vzbudi čustva, ki so med podeljevanjem še sveža, in je zato pogovor lahko včasih tudi boleč ali pa poln veselja. S tem načinom tudi izgubimo možnost, da bi vsebino pred komentiranjem nekoliko razmislili.

V času hoje pa, če si omejen s časom (v najinem primeru je zadnji avtobus iz Ljubljane odpeljal ob 23. uri), je lahko premalo časa, da bi najprej skupaj brala in še razpravljala. In gotovo se čez knjigo prebiješ hitreje, če se v naprej dogovoriš za prebrani kos vsebine.

Preizkusita

Preizkusita oba načina. Kateri je primernejši za vaju?

Predvsem pa se v času hoje trudita, da bosta med seboj ene misli (prim. Rim 12, 16a).


Foto: Canva

Kako sta ena oddaja in srečanje spremenila najino življenje

Verjameš, da Bog kliče in deluje tudi skozi vsakdanje dogodke? Tudi, ko sploh ne pričakuješ? Preberi zgodbo Mirka in Darje, ki kaže, kako lahko ena na videz nepomembna podrobnost postane začetek čisto novega poglavja v življenju. Morda ob njej spoznaš, da je tudi tebe Bog že večkrat nežno povabil na pot ...
Mirko Robba, Uredništvo

Ko ti rečejo, da si nesposoben: Kaj zdaj?

V petinsedemdeseti epizodi podkasta Odnosi so zakon je Benjamin Siter gostil Davida Sipoša, znanega slovenskega režiserja in lastnika produkcijske hiše Studio Sipoš. Pogovor je razkril ozadje Davidove poti, ki je morda še niste poznali. Prepletena je z odkrivanjem talenta, gradnjo odnosov in trdnim zaupanjem v Božjo previdnost. Je navdih za vse, ki iščejo svoje poslanstvo in želijo živeti polno življenje, prepleteno z vero in smislom.
Uredništvo

Med postom bom vse pojedel

Ena izmed najpogostejših postnih askez je odpoved določeni hrani oz. omejitev pri prehranjevanju. S tem seveda ni načeloma nič narobe, saj smo v današnjem preobilju navajeni “grickati” precej pogosto oz. pojemo (precej) več kot dejansko potrebujemo. Bistveno težje je držati zmernost in od mize oditi “na pol sit”. Po mojih izkušnjah takšna drža zahteva znatno večjo discipliniranost, odločnost in vztrajnost ...
Anže Čelik

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.