“Kako se je mož odzval na obtožbo, da mi nikoli ne pomaga”

Bil je eden tistih norih tednov: v službi roki, ki preganjajo, in stranke v stiski; doma pa, kot bi bomba treščila. V trenutku napetosti sem zagodrnjala čez moža: »Nikoli mi ne pomagaš po hiši!«

Gostujoči avtor

Kratko pričevanje žene, ki je v trenutku jeze izrekla nekaj neprimernih besed možu, nam pomaga razumeti, kaj  v zakonskem odnosu čisto praktično pomeni stavek iz Svetega pisma »Ne daj se premagati hudemu, temveč premaguj hudo z dobrim.« (Rim 12, 21).

Bil je eden tistih norih tednov: v službi roki, ki preganjajo, in stranke v stiski; doma pa, kot bi bomba treščila. V trenutku napetosti sem zagodrnjala čez moža: »Nikoli mi ne pomagaš po hiši!«

To ni bilo res. Čeprav moj mož velikokrat še opazi ne vsega mojega dela v gospodinjstvu, pa je vedno pripravljen pomagati. Gotovo je bil tisti hip v skušnjavi, da bi se branil: »Kako to misliš, da ti ne pomagam po hiši? Saj sem ravno prejšnji teden naredil to in to …«

Vendar je namesto tega vprašal: »No, kaj naj torej naredim?«

Še vedno zlovoljna sem odrezavo odvrnila: »Izmisli si, kaj bomo naslednji teden jedli, nakupi vse potrebno in pripravi vse obroke.« Prav to je tudi storil. Jedi so bile preproste, toda za njimi je bilo obilje moževe ljubezni.

Namesto boja s sozakoncem, izberimo raje boj zanj/o!

Hudo premagamo z dobrim, kadar se prenehamo bojevati s svojim partnerjem in na napačno in krivično dejanje odgovorimo na Bogu všečen, pravilen in ljubeč način.

Kadar se na zakončevo napačno ravnanje odzovemo na ljubeč način, je to dragoceno darilo našemu zakoncu; darilo, ki je posledica trdega dela in Božje milosti.

Bog uporablja naše odnose, da bi nas naučil ljubiti tudi, kadar nam ni prav nič do tega; odpuščati, kadar je nekdo grešil proti nam; in premagovati zlo z dobrim.

Bog lahko uporabi nepopolnosti, slabosti, različnosti, celo grehe naših partnerjev in nam pomaga, da bi postajali bolj podobni Kristusu. Zakon je odlično ozadje za nenehen nauk iz praktične teologije.

Avtor: Leslie Vernick

Foto: Pixabay

Prispevek je bil prvotno objavljen v DiŽ-evih Novicah, 2005, letnik IV., št. 2, Iz nesoglasja v blagoslov v zakonu

Verjamemo v dobre zakone in družine!

Res je. Tudi med nami so pari, ki jim ni uspelo. Pari, za katere se nam zdi, da nimajo dobrega zakona. Toda naš pogled je omejen. In vse prevečkrat ga usmerjamo tja, kjer gredo stvari narobe. Ne vidimo velike slike. Kakšna pa je velika slika?
Uredništvo

Otroci naj bodo načrtovani in zaželeni. Zakaj?

Ta citat sem zasledila v priročniku za nosečnice pod člankom priznane ginekologinje, ki seveda tik pred tem našteje številne učinkovite metode preprečevanja »nezaželene« nosečnosti. Radi načrtujemo in načrtujemo vse. Koliko prostora pustimo za nepredvidljive dogodke, za katere radi rečemo, da je to Božji načrt?
Gostujoči avtor

Najina različnost – temelj za spor ali dopolnjevanje?

Običajno so razlike med ljudmi temelj za prepir ali za zavidanje. Tako je v našem življenju. Tako je velikokrat v skupnosti Cerkve, v župnijah: eni poudarjajo samo molitev, drugi samo petje, tretji popravila in čiščenje cerkve, četrti verouk … Pri apostolih je bilo drugače. Prvaka apostolov sta se zelo dobro dopolnjevala z darovi, ki sta jih prejela. Peter je temelj edinosti, Pavel je največji oznanjevalec evangelija ...
Katarina in David Ipavec

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.