Zadnja večerja pri nas doma

Danes, na praznik svetega Rešnjega telesa in krvi, beremo Markov zapis zadnje večerje (Mr 14,12-16.22-26). Povsem možno je, ...

Tomaž Kete

Danes, na praznik svetega Rešnjega telesa in krvi, beremo Markov zapis zadnje večerje (Mr 14,12-16.22-26). Povsem možno je, da je bila zadnja večerja pri Marku doma. V njihovi družinski jedilnici. Za orientacijo, Marko je bil v tistem času še najstnik. Kasneje, ko je odrastel, ga je Pavel vzel zraven na svoje potovanje.

Marko nam razkrije zanimive podrobnosti

Podrobnosti, ki nam lahko marsikaj spregovorijo za naše življenje. Začne se z učenci, ki želijo svojemu učitelju pripraviti velikonočno jagnje. Želijo mu pripraviti to večerjo. In Gospod sprejme to dobro voljo. Tudi mi želimo nekaj narediti za Boga in on to vedno sprejme.

Hkrati pa nas potrpežljivo in nevsiljivo uči drugačne modrosti. Ta modrost je, da je on izvir življenja. Da ne bomo mi njemu pripravili velikonočnega jagnjeta, ampak bo on sam postal velikonočno jagnje za nas.

Dve dragocenosti

Prva je, da Gospod sprejme to našo pobudo, ampak on določi kraj, kje se bo to zgodilo. In to je pri nas doma. Pošlje učence, naj grejo k določenemu možu in mu rečejo, da želi pri njem obhajati veliko noč s svojimi učenci.

Pri tebi. Kraj, kjer želi Gospod izkazati svojo ljubezen, je moje/tvoje življenje. Kot da bi mene ali tebe poklical po imenu in rekel: “Tomaž, pri tebi doma želim pokazati, kako zelo vas ljubim.”

In druga dragocenost je to, da je on tisto jagnje, ki je že pripravljeno. Zanimiva je igra besed v evangeliju: “Pokazal vama bo v nadstropju veliko jedilnico, pripravljeno in urejeno; tam nam pripravita.” (Mr 14,15)

Postajamo to, kar jemo

Gospod je prvi, ki pripravi velikonočno jagnje, Gospod je prvi, ki ljubi, prvi, ki se da. Daje svoje meso v hrano. Želi, da se združimo z njim. Tesnejšega stika z Gospodom, tesnejše povezanosti si ne moremo predstavljati.

Sveti Avguštin je rekel, da se pri prejemu Kristusovega telesa mi spreminjamo vanj. Pri maši se kruh spremeni v telo in vino v kri, ampak tudi mi, ki uživamo Gospoda, se spreminjamo v Kristusa. Evharistična molitev pravi: “Mi postanemo telo vstalega Kristusa.” Nič manj. Mi, ki se hranimo z evharistijo, postanemo telo vstalega Kristusa.

Izkusimo to pretresljivo ljubezen

Njegova ljubezen gre do konca. Vzame materijo, ki povzame stvarstvo. Prav zato, da bi se mi hranili s hrano, ki ne nahrani le telesa, ampak tudi dušo in duha. In smo nahranjeni za večno življenje.

Ko to sprejmemo, se šele začne tisto, kar smo na začetku začutili kot željo: Gospod, kako naj ti sedaj odgovorim na to veliko ljubezen, ki si mi jo izkazal? To se zgodi pa po maši. Gospod nas pošlje, da to, kar nam je on naredil, delamo zdaj mi drugim. Če nam je odpustil, smo povabljeni odpustiti nekomu, ki nas je prizadel, ranil. Če je on dal kruh Judu, nas uči, da lahko ljubimo tudi tiste, ki nas izdajajo.

To je naša evharistija življenja

Nadaljuje se v življenju. Praznik svetega Rešnjega telesa in krvi je poseben dan v letu, ko smo povabljeni, da se potopimo v to veliko skrivnost. Ugotovimo pa, da ta skrivnost objame vse naše življenje.

Zaobjeti smo v to veliko skrivnost ljubezni, ki je skrivnost evharistije. Evharistija nas dejansko uči živeti, živeti zares.


Foto: Canva

Moč in zaščita za vsakodnevne duhovne boje (2. del)

Božja bojna oprema je popolna zaščita, ki nam omogoča, da stojimo trdni v veri in vztrajamo v boju z duhovnimi sovražniki. Kaj je naša trdnost in gotovost v duhovnem boju?
Aleš Čerin
Nadangel Mihael (Jošt Snoj)

Moč in zaščita za vsakodnevne duhovne boje (1. del)

V pismu apostola Pavla Efežanom najdemo zanimivo "vojaško besedilo", ki govori o duhovnih bojih, proti komu jih bijemo, kje naj zajemamo moč in o bojni opremi, ki nam jo Bog nudi. Na nas pa je, da bojno opremo poznamo, po njej sežemo in si jo nadenemo.
Aleš Čerin

Koga naj poslušam, na koga naj se oziram?

Moja starša sta bila strašno mlada, ko sem se jima rodila. In rodila sem se zaljubljena v njiju. Spomnim se, kako je bila moja mami lepa, hkrati pa polna žalosti in bolečine. Čutila sem jo že mnogo prej, preden me je vzela v naročje, in iskala sem njeno bit, njene srčne okruške; ti so me mnogokrat porezali. A to me ni odvrnilo od upanja, hrepenenja in koprnenja po nežnosti …
Gostujoči avtor

Komentiraj

Revija DIŽ

V reviji bosta našla vsebine, ki vama bodo v pomoč pri rasti v vajinem odnosu, odnosu z bližnjimi ter pri vzgoji otrok.

Namen revije Družina in Življenje je graditi odnose preko pričevanj ljudi, ki so v svojih odnosih že doživeli spremembe na bolje.

Darilni bon

Seminar v obliki darilnega bona je izvrstno darilo za poroko, rojstni dan, obletnico poroke … ali pa za izkazovanje pozornosti in hvaležnosti.
Mnogo parov se tudi odloči podariti seminar zakoncema, ki sta v stiski in bi jima rada pomagala pri gradnji odnosa.